Opdateret: Kort før klokken halv ti skriver Ritzau, at problemerne nu er løst.
Onsdag morgen er der problemer med de systemer, som læger og akuttelefonerne bruger til at bestille cornatest.
Det glæder hos 1813 i Region Hovedstaden, men også i den øvrige del af landet.
Det betyder, at patienter med symptomer på coronavirus ikke kan få en henvisning til test hos 1813 eller andre lægevagter i den øvrige del af landet.
De skal i stedet ringe til egen læge eller akuttelefonen for at få henvisning til en test.
Det skriver Region Hovedstaden på Twitter.
Hos 1813 og andre lægevagter rundt omkring i landet kan man nemlig ikke få adgang til de relevante systemer og oprette henvisninger.
Regionen tilføjer, at der kan være tale om et landsdækkende problem, og at de praktiserende læger måske også er ramt.
En repræsentant fra 1813 har overfor B.T. bekræftet, at der er tale om et landsdækkende problem.
I et opfølgende tweet understreger regionen desuden, at det altså kun er henvisningerne til corona-test, der er problemer med.
Det er Region Nordjylland, der står for systemet bag test-henvisningerne.
Her bekræfter man, at der har været et større nedbrud, men at fejlen er rettet igen.
»Vi har desværre oplevet et større nedbrud på webreq og coronaproever.dk i nat. Systemerne bruges til COVID-19 test og har berørt lægevagten og 1813,« skriver regionen i et mail-svar til B.T.
»Region Nordjylland modtog melding om nedbruddet kl. 6.02, og systemerne var kørende igen kl. 8.15. Fejlen indtraf efter teknisk systemarbejde i nat, og vi er i fuld gang med at gennemgå forløbet,« oplyser altså Region Nordjylland.

