Der kan forventes tæt trafik på vejene fredag eftermiddag, lyder det i en pressemeddelelse fra Vejdirektoratet.
Det er kombinationen af almindelig myldretidstrafik og den forestående påskeuge, der kan give flere biler på vejene.
Også lørdag i tidsrummet mellem klokken 10 og 14 kan der blive pres på vejnettet, lyder det.
Det samme gælder onsdag den 1. april mellem klokken 14 og 18 og torsdag den 2. april - skærtorsdag - mellem klokken 10 og 14.
De øvrige påskedage - langfredag, påskelørdag, påskedag og anden påskedag - ventes trafikken afviklet uden større forsinkelser.
Udrejsetrafikken vil ifølge Vejdirektoratet være mest intens fra hovedstadsområdet mod Fyn og Jylland.
- Her kan der opstå tæt trafik og længere rejsetid på de større veje på tværs af landet, skriver Vejdirektoratet.
Særligt i sommerhusområder vil der være mange biler på vejen.
Det gælder ifølge Vejdirektoratet også rute 21 til og fra Sjællands Odde, rute 16 Hillerødmotorvejens forlængelse og rute 11 langs den jyske vestkyst.
- Vejdirektoratet anbefaler, at man så vidt muligt kører uden for de trafikerede tidspunkter på de store rejsedage, lyder det.
Hjemrejsetrafikken i slutningen af påsken forventes at fordele sig over flere dage og vil ifølge direktoratet formentlig ikke give anledning til større forsinkelser.
Bilister rådes til at være særligt opmærksomme på den igangværende udvidelse af motorvej E45.
Det betyder lange strækninger med vejarbejde mellem Vejle og Aarhus. Også omkring Kolding er der vejarbejde.
Flere steder er der nedsat hastighed og ændrede kørespor, og det øger risikoen for tæt trafik og længere rejsetid.
Det er ifølge Vejdirektoratet en god idé at holde sig orienteret om den aktuelle situation på vejene via Trafikinfo.dk og lytte til P4 Trafik under køreturen.
/ritzau/
