Mere end 5.000.

Så mange ansøgninger om julehjælp er på blot ét døgn strømmet ind hos Blå Kors Danmark, efter man åbnede for at tage imod dem.

Det oplyser hjælpeorganisationen i en pressemeddelelse onsdag.

At mere end 5.000 børnefamilier allerede har sendt en ansøgning er en rekord.

Det er ifølge generalsekretær Morten Skov Mogensen hos Blå Kors Danmark også et tegn på, at mange familier kæmper økonomisk:

»Ansøgningerne begyndte at tikke ind få minutter efter, at vi åbnede for ansøgninger. Det viser, hvor presset mange familier er, og hvor meget bekymringen for julen allerede fylder, særligt i en tid hvor priserne på dagligvarer fortsat ligger markant højere end for få år siden,« forklarer han.

tip os
Har du ansøgt om julehjælp, eller har du planer om det? Og vil du fortælle om dine overvejelser om det? Så skriv gerne ind til os her eller via mailen 1929@bt.dk

I forbindelse med julen sidste år søgte over 21.000 familier om julehjælp hos Blå Kors Danmark.

Det var dengang rekord.

Med den store interesse, der er blevet vist, siden der blev åbnet for ansøgninger i år, kan det ifølge organisationen tyde på, at den rekord bliver slået i år.