Fredag var det meningen, at besøgende til Kulturnatten i København skulle kunne se den historiske fiskerbåd 'Elisabeth K571', der under Besættelsen sejlede omkring 70 jøder i sikkerhed over Øresund.
Men fremvisningen i Nyhavn er blevet aflyst, fordi arrangørerne frygter for sikkerheden »set i lyset af konflikten i Mellemøsten«, og det ryster blandt andre kirkeminister Morten Dahlin (V).
Også Liberal Alliances retsordfører, Steffen Larsen, er rystet over sagen.

»Jeg synes, at det her igen bevidner, at den propalæstinensiske sag også handler om antisemitisme,« siger han til B.T. og fortsætter:
»Propalæstinenserne bliver ved med at benægte, men alligevel er det jøder og jødiske institutioner, mindesmærker og genstande, der bliver mål for deres vrede og hærværk. Og så synes jeg, at det er svært at synes, at det ikke handler om antisemitisme.«
Det fremstår i denne her sag uklart, hvilke eventuelle trusler, man reagerer på. Der kan jo være tale om en overdreven reaktion - og dermed er din reaktion på aflysningen måske også overdrevet?
»Det kan jo sagtens være, men jeg forstår nu udmærket, hvor frygten kommer fra. Der er et meget stort pres på det jødiske samfund, og det er ikke for sjov, at der står politi foran den jødiske skole og synagogen i København. Der er en meget markant trussel, og den hænger også sammen med konflikten i Mellemøsten,« svarer Steffen Larsen.

Hans bedste bud på en løsning er at sørge for vagter eller anden beskyttelse, så fremvisningen kan finde sted som planlagt.
Kirkeminister Morten Dahlin melder sig da også klar som vagt til fremvisningen, hvis det er det, der skal til.
Det skriver han i et opslag på det sociale medie X.
»Det går jo ikke, at vi lader dem der truer med hærværk sætte dagsordenen. Uanset om det er fiskekuttere eller fodboldkampe, bliver vi nødt til, at bruge hele demokratiets arsenal til at beskytte vores jødiske medborgere. Antisemitismen skal bekæmpes hvorend den stikker sit grimme ansigt frem,« lyder det fra kirkeministeren i en skriftlig kommentar, der fortsætter:
»Det er jo så sygt som noget, at udse sig en fiskekutter der var med til at fragte jøder væk fra nazisternes folkemord som et mål for hærværk. Så må vi hyre vagter eller få politiet til at komme og bevogte den. Alternativt melder jeg mig gerne selv.«