Ørkenens Sønner genopstår med to nye ansigter
Skuespillerne Rasmus Bjerg og Pelle Emil Hebsgaard er de nye medlemmer af komikerkvartetten Ørkenens Sønner.

Skuespillerne Rasmus Bjerg og Pelle Emil Hebsgaard er de nye medlemmer af komikerkvartetten Ørkenens Sønner.

Den musikalske komikerkvartet Ørkenens Sønner har fået to nye medlemmer.
De to skuespillere Rasmus Bjerg og Pelle Emil Hebsgaard skal fremover bidrage med komik under bæltestedet i selskab med Søren Pilmark og Niels Olsen.
De to nye sønner overtager fezerne fra Asger Reher og Henrik Koefoed, der begge har trukket sig fra gruppen inden for de seneste par år.
Det blev offentliggjort i Aftenshowet på DR torsdag. Dagen inden havde gruppen løftet sløret for, at to nye medlemmer var blevet hvervet.
Mens Asger Reher trak sig fra gruppen som 75-årig med alderen som begrundelse, skal gruppen nu nyde godt af Pelle Emil Hebsgaard, der var tre år, da Ørkenens Sønner opstod i 1991.
- Jeg har den dybeste respekt for alt, der har været og er blevet skabt. Jeg har total legelyst og er klar til at gå i krig med det, siger Hebsgaard i Aftenshowet.
Der er et for ham velkendt ansigt i gruppen, når han ifører sig sin nye smoking og fez.
Hebsgaard har nemlig spillet musical sammen med Rasmus Bjerg, der efter eget udsagn elsker at synge. Og det er ikke et tilfælde, at valget er faldet på netop Bjerg.
For år tilbage fortalte han Niels Olsen, at han ville være interesseret, hvis en af Ørkenens Sønner engang skulle gå på pension.
Ørkenens Sønner opstod, da Søren Pilmark, Henrik Koefoed, Flemming Enevold og Asger Reher mødtes på Det Kongelige Teater i København.
Her hyggede de sig i pauserne med at synge flerstemmigt og fortælle vittigheder.
Klædt i fez og skråbånd afprøvede de konceptet under beskedne omgivelser i 1991, hvor karaktererne Omar Papa, Yassirfir Dosirfem, Ali Bubba og Oraklet blev født.
Få år efter overtog Niels Olsen pladsen fra Flemming Enevold.
Publikummet voksede sig større og større, mens sønnerne turnerede landet rundt med shows fra 90'erne og indtil seneste forestilling "Fingeren på Pølsen", som sluttede i 2024.
Siden lagde Henrik Koefoed og Asger Reher fezen på hylden.
Tilbage stod Søren Pilmark og Niels Olsen. Nu har de fået selskab, og den sjofle sanggruppe er igen fire mand høj.
RITZAU