I flere af landets kommuner er der en lang tradition for at bruge eller afsætte hundredetusindvis af kroner på at få malet et borgmesterportræt.
Det er blandt andet tilfældet i Hvidovre Kommune, hvor kommunalbestyrelsen sidste år valgte at afsætte 200.000 kroner på et borgmesterportræt af borgmester Anders Wolf Andresen (SF).
Det viser aktindsigter, som organisationen Skattebetalerne har fået, og som B.T. er i besiddelse af.
Og spørger man organisationen, er borgmesterportrætter til hundredetusindvis af kroner ikke god brug af kommunens penge.
»Vi mener, kommunerne skal se på, om der er noget, de foretager sig, der er mindre vigtigt end kernevelfærd. Der synes jeg, at borgmesterportrætter er et godt stykke nede på listen over vigtige opgaver,« siger økonom og direktør i Skattebetalerne, Martin Ågerup til B.T.
Han nævner handicapområdet, specialområdet, ældrepleje og skolegang som konkrete områder, han i stedet mener bør prioriteres over et portræt.
Selvom Martin Ågerup medgiver, at eksempelvis 200.000 kroner kun er en lille del af en kommunes samlede budget, så finder han beløbet problematisk.
»200.000 er en dråbe i havet, men havet besår nu engang af dråber. De enkelte beløb, der bruges i kommunerne, er hver for sig ikke afgørende, men det er et eksempel på, at der kunne være prioriteret skarpere,« siger han.
Martin Ågerup mener dog, at ordningen for borgmesterportrætter kan være i orden, hvis der er midler nok til kernevelfærden i den pågældende kommune.
Alligevel udtrykker han skepsis over for ordningen.
»Det er en underlig måde at bruge skatteborgernes penge på. Der er ikke ret mange, der kommer på Rådhuset og ser det maleri, så lad være at bruge skatteborgernes penge på det«.
Borgmester vil ikke tage stilling
B.T. har spurgt borgmester i Hvidovre Kommune, Anders Wolf Andresen, om han synes, de 200.000 kroner, der er afsat til hans borgmesterportræt, er god brug af kommunens penge.
Det svarer han dog ikke på. I stedet understreger han, at beslutningen om at bruge op til 200.000 kroner på et portræt af ham er truffet af kommunalbestyrelsen.
Han tilføjer, at den endelige pris endnu ikke er fastlagt og forklarer også, hvorfor portrættet skal være et maleri frem for et fotografi:
»Kommunalbestyrelsen har ønsket at holde fast i den historiske og kulturelle tradition, der kendetegner Hvidovre Kommune. Valget af et malet portræt frem for et fotografi hænger netop sammen med denne tradition,« lyder det blandt andet i svaret.
B.T. har også spurgt Horsens Kommune, om det var god brug af kommunens penge at betale 200.000 kroner for et borgmesterportræt i 2013.
»Jeg ved ikke, om 200.000 er dyrt eller billigt, men det er jo vores store bysbarn Michael Kvium, der har malet det. Hvis man skal have et portræt af en vis kvalitet, så koster det selvfølgelig noget,« siger kommunikationschef i Horsens Kommune, Lars Bjørn Petersen.
Borgmesterportrættet forestiller Jan Trøjborg, der var borgmester i Horsens indtil sin død i 2012.
