Flere og flere fodgængere og cyklister ender med at komme så alvorligt til skade i trafikken, at de må på skadestuen.

På landsplan er antallet steget, men især i hovedstadsregionen er udviklingen markant, og dét vækker bekymring.

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra forsikringsselskabet If, som har analyseret de seneste tal fra Sundhedsdatastyrelsen.

Tallene viser, at 9.595 fodgængere og cyklister sidste år var forbi skadestuen i Region Hovedstaden efter en trafikulykke.

Det er en stigning på omkring 18 procent i forhold til 2023.

Ser man på tallene for landet samlet set, er antallet af ulykker blandt fodgængere og cyklister i perioden steget med 11,5 procent.

»Det er bekymrende, at flere bløde trafikanter kommer til skade i Region Hovedstaden. Det skal være sikkert at færdes i trafikken, men tallene tyder desværre på, at udviklingen går den forkerte vej,« forklarer chefen for personskade i If, Andreas Grønbæk.

Han påpeger, at en årsag til udviklingen kan være, at trafikken i hovedstaden er blevet »mere kompleks med flere trafikanter og nyere transportmidler som elcykler, el-løbehjul og ladcykler«.

»Statistikken viser, at en del tilskadekomne cyklister slår hovedet. En hovedskade kan i værste fald føre til en hjernerystelse, som både kan have fysiske og psykiske konsekvenser. I nogle tilfælde må den skaderamte leve med følgerne resten af livet,« lyder det fra Andreas Grønbæk.

Han advarer derudover mod at benytte sig af ulovlige elcykler og el-løbehjul:

»Hvis man kører på en ulovlig elcykel eller el-løbehjul og kommer til skade eller skader andre, er der risiko for, at forsikringen ikke dækker,« forklarer han.