Lyt til artiklen

Det er ikke kun boligmarkedet i Danmark, som er under pres på grund af stigende inflation og højere renter.

Priserne har ellers været kraftigt opadgående – både i Danmark og mange andre lande – og det har været med til at hjælpe økonomien ud af den krise, som coronapandemien udløste i 2020.

Men priserne er steget i højere grad end indkomsterne, og derfor er boligmarkeder i en lang række lande nu i en udsat position, som vil give prisfald på mellem 15 og 20 procent.

Og det vil forstærke den recession, som både Europa og USA nu er på vej ind i.

Grafik: Sydbank
Grafik: Sydbank
Vis mere

Det mener i hvert fald cheføkonom i Sydbank Søren Kristensen, som har udsendt en analyse af boligmarkeder verden over.

Hvor hårdt markederne i de enkelte lande vil blive ramt, pointerer Søren Kristensen, afhænger i høj grad af, hvordan priserne har udviklet sig sammenlignet med indkomster i de enkelte lande.

»Det betyder, at lande som Norge, USA og Sverige er ekstraordinært udsatte. En undtagelse er Italien, hvor man på ingen måde har set samme store fremgang i boligpriserne. Det betyder, at man lige nu ikke på samme måde er udsat, når vinden blæser den anden vej,« skriver Søren Kristensen i sin analyse.

»Det her er langtfra den eneste parameter, men det er medvirkende til, at vi forventer prisfald tæt på 20 procent i USA og Sverige og Norge,« tilføjer han.

Grafik: Sydbank
Grafik: Sydbank
Vis mere

En anden faktor er desuden, hvor stor en andel af de eksisterende boligejere, som har variabelt forrentede lån. I Sverige er det stort set alle, mens det i USA er helt omvendt.

Men når det nu er blevet meget dyrere at finansiere boligkøb, vil prisfald følge i mange lande.

Og det vil have en særdeles mærkbar effekt på resten af økonomien, mener Sydbank.

Især i USA, hvor 10-15 procent af beskæftigelsen ifølge Sydbank direkte eller indirekte er relateret til boligmarkedet og byggebranchen, vil man komme til at opleve, at prisfald på boligmarkedet får indflydelse på landets økonomi.