Muslimsk influencer delte billede af Pia Kjærsgaard: Afsæt hende
Allerede syv år før striden i TV 2-programmet 'Højskolen' havde Afrah Al-Jabouri blikket rettet mod Pia Kjærsgaard.

Allerede syv år før striden i TV 2-programmet 'Højskolen' havde Afrah Al-Jabouri blikket rettet mod Pia Kjærsgaard.

Gnisterne har de seneste dage føget mellem den muslimske influencer Afrah Al-Jabouri og tidligere DF-formand Pia Kjærsgaard.
Men allerede syv år før de to tørnede sammen i TV 2-programmet 'Højskolen', havde Afrah Al-Jabouri blikket rettet mod Pia Kjærsgaard.
For syv år siden videredelte hun et Facebook-opslag med et budskab om, at Pia Kjærsgaard skulle afsættes som Folketingets formand på daværende tidspunkt.
Afsenderen bag det oprindelige opslag var den nuværende kulturminister, Zenia Stampe (R), som havde delt et billede af Pia Kjærsgaard i 2019 med teksten:
»Afsæt Pia Kjærsgaard som Folketingets formand.«
Begrundelsen lød, at der skulle siges klart fra over for »Pia Kjærsgaard og Dansk Folkepartis magtmisbrug«.

I TV 2-programmet slog det blandt andet gnister, da Pia Kjærsgaard konfronterede Afrah Al-Jabouri med screenshots fra en påstået TikTok-video.
Siden har sagen taget endnu en drejning, efter at Afrah Al-Jabouri har politianmeldt Pia Kjærsgaard for vold.
B.T. har spurgt Pia Kjærsgaard, om hun kendte til Afrah Al-Jabouris gamle Facebook-opslag, inden de mødtes i programmet.
»Næh, og jeg er også ligeglad,« skriver hun i en sms til B.T.

Hverken Pia Kjærsgaard eller Dansk Folkepartis pressetjeneste har ønsket at oplyse, hvor de har fundet de screenshots, som Pia Kjærsgaard konfronterede Afrah Al-Jabouri med ved morgenbordet.
De fastholder blot, at billederne stammer fra TikTok, og at det må være videoen, der er det »interessante«.
Det fremgik af billederne, som Pia Kjærsgaard viste, at Afrah Al-Jabouri angiveligt svarede »ja« til at være terrorist og »ikke endnu« til at have bombet nogen.
Mens Afrah Al-Jabouri fastholder, at billederne er manipulerede, vurderer TV 2 derimod, at de »med al sandsynlighed« stammer fra hendes egen TikTok-video.
Mediet vurderer også, at meget tyder på, at billederne stammer fra en trend på TikTok, hvor man sarkastisk svarer på de mest stereotype spørgsmål, man får stillet - i dette tilfælde som muslim.
B.T. har spurgt Afrah Al-Jabouri, hvorfor hun i sin tid delte opslaget om Pia Kjærsgaard, og om hun på forhånd havde forventet, at der kunne opstå uenigheder mellem dem under optagelserne.
Hun er ikke vendt tilbage på henvendelsen.
Tirsdag delte Afrah Al-Jabouri på sin Facebook-story, at hun havde været hos politiet for at afgive forklaring i sagen mod Pia Kjærsgaard.