Den muslimske debattør Mohamed Abdi Kahn, der kalder Danmark for både et 'lorteland' og et 'sygt samfund', skulle bare lige ned og 'kigge', da den danske stat betalte over 400.000 kroner for, at han med sin kone og seks børn i 2022 rejste tilbage til Etiopien, han ellers var flygtet fra i 2015. 

Det fortæller han i et interview med B.T.

»I 2022 var det for at kigge. Jeg havde ikke været der i syv år,« siger Mohamed Abdi Kahn.

Den omstridte debattør satte virkeligt manges sind i kog, da han for snart tre uger siden i B.T.-podcasten 'Borgerlig Tabloid' fortalte, hvorfor han vil have 3,5 millioner kroner for at forlade Danmark for at rejse til Djibouti eller Somalia i Østafrika – og ikke bare have penge til flybilletter som Danmarksdemokraternes formand, Inger Støjberg, har tilbudt ham og hans familie. 

Lørdag har TV 2 så afsløret, at Mohamed Abdi Kahn allerede én gang har taget imod hundredtusindvis af skattekroner for at rejse tilbage til Etiopien, som han var flygtet fra. 

Det gjorde han gennem den statslige repatrieringsordning, hvor udlændinge frivilligt går med til at vende tilbage til deres hjemland. 

»Det kostede 400.000 kroner og lidt mere, men jeg havde jo været i Danmark fra 2015 til 2022. I Danmark er det meget svært at være flygtning, så vi besluttede at vende tilbage til Etiopien og kigge på, om det politiske problem stadig var til stede,« siger Mohamed Abdi Kahn.

Han benyttede dog en fortrydelsesret i ordningen, så han og familien kunne rejse tilbage til Danmark på sit gamle opholdsgrundlag.

»Da vi kom der til, oplevede vi de samme problemer, som vi flygtede fra, og derfor brugte vi vores ret til fortrydelse,« siger han og tilføjer:

»Vi vil aldrig flytte til Etiopien igen.« 

Men hvorfor søgte I så om repatrieringsordning i 2022, så I kunne komme tilbage til landet, I var flygtet fra?

»I 2022 var det for at kigge. Jeg havde ikke været der i syv år,« siger han. 

'For at kigge', siger du. Hvad lavede I helt præcist i Etiopien?

»Da vi rejste dertil, talte vi om at købe noget jord, og da skulle vi have en samtale med det politiske militær om, hvorfor vi var flygtet og kommet tilbage, og de fik vores oplysninger. Bagefter besluttede vi at flygte fra landet igen,« siger han.

'Er du med nu?'
Men hvorfor tog I tilbage til Danmark?

»Man har ret til fortrydelsesret, når man som flygtning rejser til sit hjemland, og når man oplever, at der stadig er problemer, så kan man bruge sin fortrydelsesret og rejse tilbage til Danmark,« siger han tilføjer:

»Man kan jo ikke kaste sig i helvedet, vel. Man skal se, om der stadig er problemer. Forstår du?« 

Nej, jeg forstår det ikke. Jeg kan se, du vil have 3,5 millioner kroner for at flytte fra Danmark igen, men du tog til Etiopien, det land du flygtede fra, for 400.000 kroner …

»Men vi vil flytte til et tredje land for de 3,5 millioner kroner. Ikke Etiopien.«

I rejste tilbage til Etiopien for 400.000 kroner, men for at komme til nabolandet Djibouti, vil I have 3,5 millioner kroner. Jeg forstår ikke, hvorfor det skal være så meget dyrere for den danske stat?

»Når man rejser til et tredje land, så er der ikke gratis ophold, og så skal de have noget for det. Djibouti har lavet en ordning, hvor de inviterer udlændinge dertil, og man kan købe hus, men så skal man betale for opholdet. Er du med nu?,« lyder det ophidset fra Mohamed Abdi Kahn.

Sendte mail til Udlændingestyrelsen
Det siger du. Men hvorfor blev I ikke bare i Etiopien, da du fik betalt rejsen tilbage i 2022?

»Nej, vi oplevede de samme politiske problemer, som jeg oplevede i 2015, og derfor var det umuligt at blive der. Jeg var anholdt i 24 timer, og skulle aflevere penge for at komme ud af det,« siger han og tilføjer:

»Vi besluttede at flygte over grænsen fra Etiopien til Somalia, og der efter sendte jeg en mail til Udlændingestyrelsen om, at vi havde oplevet problemer, og vi ville benytte vores fortrydelsesret, og så kom vi tilbage til Danmark.« 

Du skriver til dine følgere, at du hader Danmark og danskerne. Hvorfor blev I ikke bare i Somalia eller tog hen til Djibouti i stedet for at få betalt billet tilbage til et land med mennesker, du hader?

»Problemet er, at vi ikke havde fået opholdstilladelse, da vi rejste over grænsen til Somalia, og hvis de anholdte mig, ville de sende mig tilbage til Etiopien,« siger han. 

Men kan du pludselig få opholdstilladelse, hvis den danske stat betaler 3,5 millioner kroner?

»Kravet er, at man skal betale meget til staten i Djibouti. De vil ikke have, at jeg eller min familie tager arbejde fra en statsborger, så vi skal købe hus og betale skat til staten. De kræver, man laver investeringer,« siger han. 

Det lyder som om, at selvom du hader Danmark, så ville I flyves tilbage til Danmark igen for at få den danske stat til at betale for et nyt ophold i et afrikansk land som Djibouti. Er det ikke rigtigt?

»Jeg har allerede forklaret dig om det gennem samtalen,« siger han. 

Du kan genhøre afsnittet med Mohamed Abdi Khan herunder, på B.T.dk, Spotify, Apple Podcast eller der, hvor du plejer at lytte til podcast. Du kan også se hele afsnittet som podcast på B.T.s YouTube-kanal.

Borgerlig Tabloid

Mohamed Abdi Kahn hader Danmark. Det kan man ikke være i tvivl om, når man ser, hvordan han - på daglig basis - tilsviner dansk kultur og de danske politikere på Facebook. Det gør han på trods af, at han bliver forsørget af den danske stat. Dét har fået Inger Støjberg (DD) til at tilbyde at betale for ham og hans families flybilletter, så han kan vende retur til Afrika. Men ifølge Mohamed skal han have minimum 3,5 millioner kroner for at flytte. De to mødes for første gang – til en heftig debat – i dagens afsnit. Vært: Joachim B. Olsen, debatredaktør på B.T. Gæst: Inger Støjberg, formand for Danmarksdemokraterne Mohamed Abdi Kahn, fleksjobber og muslimsk debattør Journalister: Maria Asmine Dam og Josefine Buhl Brinckmann Producer: Tristan Wieleman og Maria Asmine Dam Er du tvivl om, hvad du skal mene om aktuelle emner, så tilmeld dig nyhedsbrevet Borgerlig Tabloid fra Joachim B. Olsen - så får du borgerlig argumenter direkte i din indbakke: https://www.bt.dk/debat/borgerlig-tabloid-faa-borgerlig-debat-direkte-i-din-indbakke Der kan være sponsoreret indhold og reklame i podcasten.