Mille Sørensen er langt fra tilfreds med, at biologiske mænd fremover kan spille turneringer på kvindehold i breddefodbold.

Faktisk mener hun, at beslutningen fra Dansk Boldspil Union (DBU) på Sjælland diskriminerer mod kvinder af en række forskellige årsager.

»Det forskubber præstationsniveauet. Hvis jeg og en mand træner lige så meget, så vil han stadigvæk have en langt større fordel ude på banen,« siger Mille Sørensen, der er holdansvarlig for kvindeholdet i Frederiksberg Fritids-Fodboldentusiaster, og tilføjer:

»Jeg synes, at det grænser til diskrimination mod kvinder. For med ændringen har piger og kvinder ikke mulighed for at spille eller dyrke sport indenfor de muligheder og begrænsninger, som deres krop og køn forudsætter,« lyder det fra 31-årige Mille Sørensen.

DBU Sjælland er den første lokalunion, der følger anbefalingen fra DBUs hovedkontor om inklusion af transkønnede i dansk fodbold.

Ændringen betyder i praksis, at biologiske mænd, der har fået juridisk kønsskifte og et kvindeligt cpr-nummer, må træde på banen for et kvindehold.

Det har Mille Sørensen, som selv har spillet fodbold hele sit liv, svært ved at se det retfærdige i:

»CPR-registret er en IT-ordning. Det er ikke en tryllestav, der laver mandekroppe om til kvindekroppe,« lyder det fra Mille Sørensen.

DBU Sjælland tillader transpersoner på kvindehold i såkaldte breddeligaer, og det giver en spilmæssig fordel til dem, der stiller hold med en biologisk mand på banen, mener Mille Sørensen.

»Det er ikke længere kvindekroppens begrænsning, der er den naturlige begrænsning på niveauet. Det er mandekroppen der skal diktere, hvad højeste præstation er,« siger hun.

Men er det ikke netop diskrimination at sige, at nogle personer, der fremgår som kvinder i CPR-registeret, ikke må deltage?

»Nej, fordi i ligestillingsloven er det lovligt at opdele på basis af biologisk køn, hvis det er begrundet i et legitimt mål. Og Ligestillingsministeriet har eksplicit fremhævet sportsaktiviteter som et eksempel på et legitimt mål i deres vejledning,« siger hun.

Er det ikke netop i breddefodbold, at man skal kunne rumme alle?

»Jeg tvivler på, det stopper ved bredden. For hvad gør du, når du har en biologisk mand, der har spillet et par år på et kvindehold og kvalificerer sig til eliteniveau, fordi vedkommende har god fysik og scorer mange mål?« spørger hun og fortsætter:

»Kommer DBU til at sige nej til ham? Det tror jeg ikke, de gør med den iver, de har for at inkludere,« siger Mille Sørensen. 

B.T. har rakt ud til DBU Sjælland og spurgt, om unionen i fremtiden vil tillade transpersoner på eliteniveau:

»DBU Sjællands beslutning gælder kun turneringer på breddeniveau på Sjælland,« svarer bestyrelsesformand i lokalunionen, Jakob Koed.

Desuden skriver formanden til B.T. at de ikke mener, at der er tale om diskrimination, da der i forvejen er store fysiske forskelle på spillere i breddefodbolden og både kvinder og mænd.

Bliver det ikke sværere for kvinder at konkurrere, hvis de skal spille mod biologiske mænd?

'Som sagt er der i forvejen store forskelle på spillere i breddefodbold. Husk, at det drejer sig om meget få personer – lad os nu se, om det overhovedet er et problem,' svarer han.