Der er brug for »en frisk start« i Danmark, lyder det fra Dansk Folkepartis formand, Morten Messerschmidt.

Og den »måske allervigtigste« del af den friske start er en hård opstramning af udlændingepolitikken, mener han.

»Det er forår, og der er brug for, at vi gør noget anderledes end det, som Lars Løkke og Mette Frederiksen har gjort de seneste 25 år på snart sagt alle områder,« siger Morten Messerschmidt i et interview med B.T. kort efter valgudskrivelsen og fortsætter:

»Skattepolitikken, vores frihedsrettigheder, udlændingepolitikken, hvor vi skal have gang i hjemsendelserne.«

Han tilføjer, at Moderaternes formand Lars Løkke Rasmussen vil være »en stopklods« for alt dette, og at statsminister og formand for Socialdemokratiet, Mette Frederiksen, har »svigtet« - især på udlændingepolitikken.

»Vi ser, hvordan islamister får dansk indfødsret, hvordan nettoindvandringen vokser eksponentielt under Mette Frederiksen,« siger Morten Messerschmidt til B.T.

Frem mod folketingsvalget, der er udskrevet til afholdelse 24. marts, vil Dansk Folkeparti slå på tromme for at antallet af udlændinge på overførselsindkomst ned og antallet af kriminelle udlændinge, som bliver hjemsendt, op.

»Der er alt for mange kriminelle udlændinge, der ikke kommer ud. Mordere og voldtægtsforbrydere, der alligevel får lov at blive,« siger Morten Messerschmidt og fortsætter:

»Alt for mange udlændinge, der lever på offentlig velfærd i Danmark i stedet for at tage et arbejde. Vi er nødt til at få gang i hjemsendelserne, så de her folk kommer ud, og så vi kan bruge pengene på danskerne.«

B.T. har forsøgt at få en kommentar fra Lars Løkke Rasmussen og Mette Frederiksen.

Mens Moderaterne og Lars Løkke Rasmussen ikke er vendt tilbage, svarer Socialdemokratiets politiske ordfører, Christian Rabjerg Madsen, på kritikken.

»Det er noget vrøvl. Vi har fået styr på indvandringen,« siger han om Morten Messerschmidts kritik og tilføjer:

»Imens Dansk Folkeparti og Messerschmidt holder studiegruppe om, hvorvidt vi skal ud af EU eller ej og lader sig inspirere af Trump, håndterer vi udlændingepolitikken.«

Følg folketingsvalget minut for minut i B.T.s liveblog HER.