Den kaotiske situation under The Minds of 99's koncert på Smukfest får eksperter til at stille spørgsmål ved sikkerheden.

To festivalgæster besvimede, og flere blev klemt under koncerten, hvor omkring 38.000 mennesker estimeres at være samlet ved Bøgescenerne.

Morten Thanning Vendelø, professor ved Copenhagen Business School (CBS) med fokus på organisatorisk sikkerhed og beslutningstagning, undrer sig over, at situationen kunne opstå. Det skriver TV 2.

Han peger blandt andet på, at der mangler såkaldte mojo-barrierer inde i skoven.

- Der mangler barrierer inde i skoven, som kan sætte en begrænsning for, hvor folk kan opholde sig under de store koncerter ved Bøgescenen, siger Morten Thanning Vendelø til TV 2.

- Med mojo-barrierer vil sikkerhedspersonalet fra Smukfest få meget bedre muligheder for at hjælpe. Og samtidig kan folk komme relativt let ud, hvis der opstår problemer, tilføjer han.

Politiken har talt med britiske Steve Allen, der er direktør i firmaet Crowd Safety, som rådgiver festivaler og koncertarrangører. Han mener, at en situation som den på Smukfest slet ikke burde kunne opstå.

- Det er vigtigt, at der altid er rigeligt med plads bagerst, så folk har et sted at søge hen, hvis der opstår pres. Og når der pludselig kommer publikum til fra en anden scene, er det afgørende, at du har designet pladsen rigtigt, siger Steve Allen til Politiken.

Steve Allen var ikke selv til stede ved koncerten, men har hørt beskrivelser af, hvordan folk blev presset op mod barområderne.

Han kritiserer blandt andet, at Smukfest i modsætning til andre store festivaler ikke har hegn ude blandt publikum, som kan tage noget af presset fra menneskemængderne.

- Når du har med så stort et band at gøre, hvor der vil være pres mod scenen, kan bølgebrydere være med til at tage noget af det pres. Designet af pladsen er afgørende for sikkerheden, siger han.

Smukfests sikkerhedschef, Thomas Rydahl, sagde mandag, at festivalen har brug for mere tid til at analysere hændelsen.

- Det er for tidligt at konkludere på, hvad der eventuelt skal justeres eller tages anderledes højde for ved store koncerter på Smukfest i fremtiden, sagde han i en pressemeddelelse.

RITZAU