Tirsdag aften blev en mand kvæstet, da en større gren faldt ned over ham fra et træ i Frederiksberg Have.

Manden var kommet gående af stisystemet, da han pludselig fik grenen i hovedet og måtte hentes af akutberedskabet.

Nu reagerer Slots- og Kulturstyrelsen, der ejer Frederiksberg Have, på ulykken.

Overfor TV 2 Kosmopol fortæller styrelsens enhedschef for drift, slotte og haver, Palle Maurice Jepsen, at man er »meget kede af ulykken«.

Han forsikrer dog om, at det er sikkert at færdes i Frederiksberg Have, hvor der føres nært opsyn med de træer, der af sygdom eller alderdom bør skæres til.

»Det pågældende træ, der har tabt en stor gren, har dog ikke vist tegn på sygdom, og derfor har det ikke været registreret som et risikotræ,« forklarer chefen.

Sagen betragtes ikke som en politisag.

Mandens tilstand er endnu ukendt, men det er tidligere blevet meldt ud, at han overlevede sammenstødet med grenen.