Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) reagerer nu på den tyske regerings melding om, at Rusland er ansvarlig for forsøget på et droneangreb ved lufthavnen i Leipzig/Halle i sidste måned.
Løkke kalder det ikke overraskende. Men chokerende, skriver DR.
Og derfor har han besluttet at indkalde den russiske ambassadør i Danmark i samtale i Udenrigsministeriet hurtigst muligt, lyder det.
»Der vil vi give den her besked, som er på linje med en række andre europæiske lande, om at I (Rusland, red.) er opdaget. Vi ved godt, hvad I gør og vi vil ikke finde os i det,« siger Lars Løkke Rasmussen til mediet.
Ifølge Løkke tegner det et billede af et Rusland, der bliver mere og mere aggressivt.
En drone med sprængstof blev 4. august fundet nær et ukrainsk fragtfly i lufthavnen i Leipzig/Halle.
Dele af lufthavnen, som er et af Europas største fragtknudepunkter, måtte lukke ned, inden den senere kunne genoptage driften.
Ingen kom til skade ved hændelsen, som fik tysk antiterrorpoliti til at iværksætte en efterforskning.
Det er på baggrund af denne efterforskning - herunder forskellige efterretninger - at Tyskland kan pege på Rusland som den formodede aktør bag hændelsen.
Som følge af sagen kræver Tyskland, at Ruslands generalkonsulat i Bonn og kulturinstitutionen Det Russiske Hus i Berlin bliver lukket.