Moderaternes formand, Lars Løkke Rasmussen, har i december turneret rundt med en usand påstand:
At Moderaterne var det eneste af de tre regeringspartier, der ved folketingsvalget i 2022 gik til valg på at sætte skatterne ned.
Selvom påstanden er usand, har han gentaget den mindst to gange.
»Jeg minder bare om, at vi var det eneste parti af de tre regeringspartier, der gik til valg på at sætte skatterne ned, og nu har vi halveret topskatten for 280.000 danskere,« lød det således fra Lars Løkke Rasmussen den 18. december i DRs podcast »Magten«.
Igen den 25. december glædede han sig over regeringens topskattelettelser i Jyllands-Postens podcast »Under Gulvtæppet« - og igen kom han med den usande påstand.
»Det er jeg særligt stolt som værende repræsentant for det eneste af de tre regeringspartier, der gik til valg på at sætte skatterne ned,« lød det her fra Lars Løkke Rasmussen.
Moderaterne gik da ganske rigtigt til valg i 2022 på forslag om skattelettelser, herunder forslag om at nedsætte aktieindkomsskatten og forhøje topskattegrænsen, så færre skal betale topskat samt lægge udgifterne til topskat over på virksomhederne.
Men det var partiet bare ikke ene om. Også Socialdemokratiet og Venstre gik til valg på forskellige skattelettelser.
Socialdemokratiet foreslog således at hæve bekæftigelsesfradraget for fire milliarder og dermed gøre skatten på arbejde lavere.
Venstre foreslog med en større 2030-plan at give skattelettelser for 8,7 milliarder kroner, hvoraf de fem ifølge forslaget skulle bruges på at lette skatten på arbejde.
I en video på Moderaternes Facebook den 23. december og i en optræden i TV 2 News-programmet »Besserwisserne« den 5. december har Lars Løkke Rasmussen med en lidt anderledes ordlyd gentaget påstanden om, at Moderaterne var det eneste af regeringspartierne, der gik til valg på at sætte skatterne ned.
»Vi var det eneste af de her tre regeringspartier, der gik til valg på at sætte skatteprocenter ned,« lød det således i »Besserwisserne«, mens det i Facebook-videoen lød:
»Som formand for det det eneste regeringsparti, der gik til valg på at gøre noget ved skatteprocenterne, så er jeg ualmindelig glad for, at alle danskere, der går på arbejde, vil opleve yderligere skattelettelser.«
Denne påstand er tættere på sandheden, men tager stadig ikke højde for, at Venstre frem mod folketingsvalget i 2022 foreslog at bruge fem milliarder på ikke nærmere anviste »øvrige skattelettelser«, der for eksempel kunne bestå i at sænke skatteprocenterne.
B.T. har rettet henvendelse til Moderaternes pressetjeneste for at spørge Lars Løkke Rasmussen ind til den usande påstand.
Lars Løkke Rasmussen ønsker tilsyneladende ikke at gå ind i sagen. Moderaternes pressetjeneste oplyser dog i en kort skriftlig kommentar:
»Moderaterne var det eneste af regeringspartierne, der gik til valg på lavere skatteprocent på marginalskatten for de danskere som betaler topskat. Derudover gik vi til valg på at sænke skatten for alle der går på arbejde. Når vi springer ind i det nye år, får næsten tre millioner danskere flere penge mellem hænderne på grund skattelettelser. Og op i mod 300.000 danskere får halveret deres topskatteprocent fra 15 procent til 7,5 procent. Det er en forskel, der kan mærkes, og som kun lader sig gøre pga Moderaternes aftryk i regeringen.«

