Dronning Margrethe får fra april en ny højre hånd, som allerede kender kongehuset.

Kongehusets tidligere kommunikationschef, Lene Balleby, bliver 85-årige forhenværende regents nye hofdame.

Det bekræfter kongehuset over for Billed-Bladet.

Ifølge Danmarks Nationalleksikon er en hofdame en stillingsbetegnelse for en person ved hoffet, der ledsager og assisterer dronningen eller en prinsesse ved officielle arrangementer og ved andre arrangementer i ind- og udland.

Hofdamerne udpeges i udgangspunktet af dronningen selv eller den respektive prinsesse, som de tjener, fremgår det af Danmarks Nationalleksikon.

De rekvireres normalt i kongehusets omgangskreds eller hentes ind fra stillinger i blandt andet centraladministrationen. Stillingen besættes ikke på typisk almindelig vis med et opslag og en ansøgning.

Lene Balleby stoppede i februar 2025 i jobbet som kongehusets kommunikationschef efter 17 år på posten, hvor hun har indgået i kongehusets ledelse. En stilling, som den tidligere DR-vært Nina Munch-Perrin i dag bestrider.

Den 69-årige kommende hofdame er egentlig uddannet folkeskolelærer.

Via en tillægsuddannelse i journalistik blev hun i 1987 souschef i forsikringsselskabet Hafnias kommunikationsafdeling, inden hun efter 13 år i Egmont-koncernen og fire år på den danske ambassade i den amerikanske forbundshovedstad, Washington D.C., fik jobbet i kongehuset.

Hun er tildelt Kommandørkorset af Dannebrogsordenen.

Ifølge Danmarks Nationalleksikon har dronning Margrethe fire hofdamer, der indgår i en arbejdsturnus hen over året, så hver hofdame i udgangspunktet dækker et kvartal.

/ritzau/