Landbrug maks presset: Arbejdsulykker sendt i vejret
Det er blevet høsttid, men det er bestemt ikke ufarligt, understreger forsikringsselskab.

Det er blevet høsttid, men det er bestemt ikke ufarligt, understreger forsikringsselskab.

Danmark er i fuld gang med høsten i disse uger.
Men det er bestemt ikke ufarligt, at kalendermåneden skriver august.
Det er nemlig årets mest risikofyldte måned for ansatte i landbruget, da det samtidig er den travleste periode for høsten.
Det skriver Alm. Brand Forsikring i en pressemeddelelse.
»Når arbejdstempoet stiger under høsten, ser vi også flere arbejdsulykker. En alvorlig ulykke rammer ikke kun den medarbejder, der kommer til skade.«
»Midt i høsten kan den også få store konsekvenser for driften, hvis en medarbejder kommer til skade og ikke er i stand til at arbejde i længere tid,« siger Kasper Bork Andersen, SVP for Erhverv, Large, Landbrug og Partner i Alm. Brand.
Alm. Brands skadestatistik for perioden 2023-2025 viser, at antallet af anmeldte arbejdsulykker blandt selskabets landbrugskunder i gennemsnit ligger omkring 10 procent højere i august end i årets øvrige måneder.
Landbruget er ikke kun ramt af arbejdsulykker i august, for i perioden mellem 2014 og 2023 blev der anmeldt 6.779 arbejdsulykker og registreret 49 dødsulykker i landbrugsbrancherne, viser en tidligere rapport fra Beskæftigelsesministeriet.
»De fleste ulykker sker ikke, fordi nogen bevidst tager chancer. De sker, når man har travlt, er træt eller springer en rutine over for at spare tid. Derfor er det afgørende at holde fast i de gode rutiner og sikkerhedsprocedurer,« siger Kasper Bork Andersen.