Kommentarsporet på sundheds- og kirkeminister Ida Aukens Facebook koger. 

Her er flere udenlandske brugere gået til angreb på ministeren, efter det i sidste måned kom frem, at hun har deltaget i møder i det eksklusive netværk Dialog.

Det skriver TV 2.

Dialog er stiftet af den omstridte tech-milliardær Peter Thiel i 2026, som blandt andet har kickstartet J.D. Vance karriere og er en central figur i MAGA-bevægelsen.

Kommentarsporet boomer derfor med kommentarer om, at Auken bør tage afstand fra netværket.

'Jeg er dybt bekymret over de meldinger, at du har deltaget i private møder organiseret af Peter Thiel, mens Palantir forsøger at øge dets adgang til sundhedsdata i Europa, skriver en fransk bruger i kommentarsporet på ministerens sommerferieopslag fra juli. 

Peter Thiel ejer ligeledes overvågningsselskabet Palantir, som sælger forskellige former for data‑ og overvågningssoftware.

Kampagneleder hos kampagneorganisationen WeMove Europe, Giulio Carini, deler de udenlandske brugeres holdning og mener heller ikke, at en sundhedsminister kan tillade sig at være medlem af sådan et netværk.

I et skriftligt svar til TV 2 skriver Ida Auken:

'Jeg tænker, at de i stedet bør bruge kræfterne på nogen, der rent faktisk har noget med Peter Thiel at gøre. Jeg kender ham ikke, har aldrig talt med ham eller deltaget i en Dialog-konference med ham, og det kommer jeg heller ikke til i fremtiden'.