Kopivarer hitter: Hver tredje unge køber falske varer
Særligt unge kvinder køber efterligninger af tøj, tasker eller smykker - og det er ofte de helt unge, der køber flere ting.

Særligt unge kvinder køber efterligninger af tøj, tasker eller smykker - og det er ofte de helt unge, der køber flere ting.

Næsten hver tredje dansker i alderen mellem 15 til 24 år har bevidst købt kopivarer inden for det seneste år.
Særligt unge kvinder køber efterligninger af tøj eller accessories via sociale medier.
Det viser en ny analyse udarbejdet af Epinion for Patent- og Varemærkestyrelsen.
Undersøgelsen viser også, at jo yngre de unge er, jo flere kopivarer køber de. Det er dog langt fra uden konsekvenser at købe falske varer.
»Det er markante tal, og det bekymrer os, at så mange unge bevidst køber kopivarer. Vi ved, at det ikke er et risikofrit køb, og at mange unge først bliver opmærksomme på konsekvenserne, når de selv oplever problemer,« udtaler Barbara Suhr-Jessen, sektionschef i Patent- og Varemærkestyrelsen.
Over halvdelen af de unge, som har købt kopivarer, oplever efterfølgende problemer med deres køb. Heriblandt dårlig kvalitet, men også ting, der aldrig når frem, eller som bliver beslaglagt i tolden.
Det er dog heller ikke uden risici at købe de falske varer.
Det kan også medføre sundheds- og sikkerhedsproblemer såsom allergiske reaktioner eller elektronik, der bryder i brand.
»Vi ved, at kopivarer kan indebære alvorlige sundheds- og sikkerhedsrisici. Forfalsket kosmetik kan eksempelvis give allergiske reaktioner og udslæt, kopitøj kan indeholde skadelige kemikalier, og forfalsket elektronik kan i værste fald udgøre en brandfare,« påpeger Barbara Suhr-Jessen.
Sociale medier spiller også en central rolle i forhold til, når de unge mennesker bliver introduceret til kopivarerne. Undersøgelsen viser nemlig, at de unge typisk støder på kopivarerne via sociale medier og gennem venner.
Særligt de yngste i undersøgelsen støder på dem via TikTok og Instagram. Salget sker dog ofte gennem markedspladser, hjemmesider eller fysiske butikker både i Danmark og i udlandet.