Knap to ud af tre vil slukke for sociale medier for unge om natten
Sociale medier bør være forpligtede til at blokere unges adgang til at se indhold om natten, siger direktør.

Sociale medier bør være forpligtede til at blokere unges adgang til at se indhold om natten, siger direktør.

Et flertal af danskerne vil slukke for sociale medier om natten for unge under 18 år.
Det viser en undersøgelse, som Voxmeter har lavet for organisationen Digitalt Ansvar blandt 1034 repræsentativt udvalgte danskere.
62,3 procent af danskerne svarer i undersøgelsen, at de er helt enige eller enige i, at sociale medier bør være forpligtede til at blokere 15-17-åriges adgang til at se indhold på sociale medier mellem klokken 00 og 06.
17,4 procent er uenig eller helt uenig i, at adgangen skal blokeres om natten.
EU har for nylig præsenteret Kids Act, der lægger op til at blokere for de 13-14-åriges adgang til sociale medier om natten.
Ifølge direktør i Digitalt Ansvar Ask Hesby Holm er det problematisk, at brugen af sociale medier går ud over de unges søvn.
Derfor ønsker organisationen, at de 15-17-årige også inkluderes i EU's Kids Act om at blokere for adgang til sociale medier om natten.
- Der er store udfordringer med, at unge ligger og kigger på skærmen om natten og derfor ikke er klar til at møde velforberedt op i skolen.
- Undersøgelser viser, at syv ud af ti unge døjer med søvnbesvær, og ofte svarer de selv, at det er forbundet med skærmen. Så det er også et problem for folkesundheden, siger han.
Et nyt studie fra Aarhus Universitet viser, at flere børn møder trætte i skole, og at træthed hænger sammen med dårligere faglige resultater.
I studiets gennemgang af tidligere forskning peger forskerne samtidig på, at skærmforbrug - særligt før sengetid - er forbundet med senere søvn, kortere søvn og dårligere søvnkvalitet.
RITZAU