Den ikoniske A.C. Perchs Thehandel har vokseværk. Fra august i år rejser den ene af de to ejere derfor til New York for at undersøge mulighederne for at udvide virksomheden i USA. Det skriver FødevareWatch ifølge JP.

»Det er jo en kæmpe drøm for os på et eller andet tidspunkt at få lov til at åbne en forretning derovre,« siger Stine Hincheldey Alwen til FødevareWatch.

Perchs Thehandel har eksisteret i 183 år, og derfor er ejerne bag meget opmærksomme på ikke at overeksponere deres produkt og blive for 'mainstream'.

I et interview med FødevareWatch har den anden halvdel af søskende- og ejerparret, Christian Hincheldey, tidligere sagt:

Fire forskellige the-typer hos A.C. Perch's thehandel.
Fire forskellige the-typer hos A.C. Perch's thehandel. Uffe Weng

»Vi mærker rigtig stor efterspørgsel, men vi siger nej til meget, fordi vi skal være de rigtige steder. Der er vi meget selektive i forhold til, hvem vi ønsker at handle med. Vi er ikke særlig meget ude i forretningerne. Vi vil helst sælge vores varer selv, fordi vi er meget opmærksomme på, at hvis vi overeksponerer vores produkter, så ligger mainstreamdøden lige for foden,« lød det i 2017.

Det er dog ikke sikkert, at ejernes sondering af markedet ender med en fysisk butik.

I første omgang satser søskendeparret på at starte med eksport i USA, ligesom i Japan, hvor de har succes med at sælge te som noget eksklusivt i forskellige stormagasiner, hoteller og restauranter.

Andre danske virksomheder har også satset på det amerikanske marked. Blandt andet Meyer har åbnet flere restauranter samt Great Northern Food Hall. Tidligere på året åbnede også Lagkagehuset sin første butik på Manhattan.