De kommende aftener vil der blive ledt fra luften og fra jorden efter en ulv, der i tre tilfælde har bevæget sig ind i private haver i den vestjyske by Nørre Nebel.

Naturstyrelsen har nemlig fået et nyt værktøj til at hjælpe med at lokalisere ulve - en varmesøgende drone.

- Lige nu laver vi en intensiv indsats hen over weekenden, hvor vi er derude med drone hver aften. Det er typisk, når det begynder at blive mørkt, og ulvene begynder at blive aktive, at dronen gør den største forskel, siger Mads Jensen, der er vicedirektør i Naturstyrelsen.

Naturstyrelsen vil have to personer ude - en til at styre dronen og en, der patruljerer området på jorden med en riffel.

- De kommunikerer med hinanden, så de ved, hvad de hver især gør, og om droneføreren ser nogle observationer, der skal undersøges nærmere, siger han.

Myndighederne har på baggrund af hændelserne ved Nørre Nebel onsdag oprettet en ny zone, hvor problemulven kan skydes.

Det er på den baggrund, at styrelsen patruljerer området med drone og riffel.

- Det er en utrolig vanskelig opgave at skyde én specifik ulv. Så derfor går vi til det med ydmyghed, men også med stor alvor, siger han.

Tidligere, når Naturstyrelsen har patruljeret i andre områder for at lokalisere en problemulv, har det været uden drone.

Mads Jensen forklarer, at det har været mere åbne terræner tidligere, hvor det har været lettere at spotte en ulv.

RITZAU