Ulve, der nærmer sig mennesker i skovområder ved Oksbøl i Sydvestjylland, må fremover skydes, hvis de ikke kan bortskræmmes.
Det har Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø givet Naturstyrelsen tilladelse til efter en hændelse fredag aften, hvor en ulv kom tæt på en 14-årig pige i Oksbøl.
Se videoen herunder:
Det skriver Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø i en nyhed på sin hjemmeside.
- Det er myndighedernes vurdering, at personen ikke har været i fare, men at det har været en utryg situation, lyder det i nyheden fra styrelsen.
Helt konkret har Naturstyrelsen fået tilladelse og mulighed for at skyde ulven, hvis den kommer inden for ti meter af mennesker på styrelsens arealer ved Oksbøl, hvis den ikke kan bortskræmmes.
Den 14-årige pige har selv filmet hændelsen, hvor en ulv kom tæt på hende.
På videoen kan man se, at ulven går frem og tilbage på gaden få meter fra pigen.
Pigen blev kort efter samlet op af et forbikørende ægtepar og kørt hjem.
Der har tidligere været hændelser, hvor ulve er observeret inden for bymæssig bebyggelse i Oksbøl.
Det førte sidste år til etableringen af et lokalt ulveværn, hvor frivillige er klar til at rykke ud, når personer i lokalområdet observerer ulve i byområdet.
Myndighederne har i samarbejde med ulveværnsgruppen iværksat en række tiltag efter fredagens hændelse. Tiltagene skal holde ulve uden af byen.
Talsmand for værnet Thomas Sørup Mortensen oplyste lørdag til Ritzau, at man har opsat såkaldt rævelys flere steder ved skovkanten.
Rævelysene udsender blinkende lys, der skal skræmme ulve på vej ind i bymæssig bebyggelse væk.
Derudover lød det også fra Naturstyrelsen, at der også opsættes kameraer i skovområdet, der grænser op til Oksbøl by for at monitorere ulvenes færden.
Hvis ulve igen trænger ind i byen trods de afværgeforanstaltninger, der er blevet sat i værk, vil myndighederne se på yderligere tiltag for reguleringen af ulve i Oksbøl, lyder det i styrelsens nyhed tirsdag.
/ritzau/
