Forsvaret oplyser, at der ikke er iværksat generelle mobiliseringstiltag eller lignende i Forsvaret.

Forsvarskommandoen har indkaldt en lille andel af den samlede reserve på omkring 3000 personer til tjeneste i Danmark.

Det oplyser Forsvarskommandoen til Ritzau som følge af medieomtaler om hasteindkaldelse af soldater efter dronehændelser.

- Der er under Forsvarskommandoens område indkaldt meget få procent af de cirka 3000 reservister, der har rådighedskontrakt, lyder det helt konkret.

Forsvarskommandoen har ikke yderligere kommentarer - heller ikke til hvilke opgaver reservisterne skal løse, eller om der er tale om soldater eller andet militært personel.

På sin hjemmeside skriver Forsvaret, at man i medieomtaler kan få det indtryk, "at der er iværksat generelle mobiliseringstiltag eller lignende i Forsvaret".

- Det er ikke tilfældet, lyder det.

Mandag aften erfarede TV 2, at Forsvaret havde hasteindkaldt soldater fra reserven til tjeneste.

Ifølge mediet lød det i en fortrolig indkaldelse, at det skete med henvisning til den aktuelle situation med droner i dansk luftrum.

Også Jyllands-Posten skrev mandag aften, at unavngivne kilder i Forsvaret havde fortalt avisen, at der var blevet indkaldt civile, der tidligere har været i Forsvaret.

Her lød forklaringen fra kilderne, at dronesituationen og kommende topmøder i København giver så meget arbejde, at vagtplanerne ikke går op.

Forsvaret skriver tirsdag, at personer i reserven er en del af Forsvarets daglige opgaveløsning.

- Reserven bidrager med robusthed og anvendes blandt andet til at lægge tyngde, når aktivitetsniveauet er højt, skriver Forsvaret og tilføjer:

- Personel af reserven forretter derfor også i disse dage tjeneste i Forsvaret. Det gør de i lighed med, hvad der er tilfældet i forbindelse med hundredvis af andre aktiviteter i løbet af et givent år.

Der har i den seneste uge været flere hændelser i Danmark, hvor der er blevet observeret droner over lufthavne og militære områder.

Hændelserne er sket, kort tid før EU's stats- og regeringschefer samles til to topmøder i København i denne uge.

Der er planlagt et stort sikkerhedsopbud, hvor de danske myndigheder får hjælp fra flere lande.

Det er blandt andet i form af antidronesystemer og politifolk.

/ritzau/