Mere end 200.000 danskere slog mandag vej forbi Føtex' hjemmeside. 

Kun 1.000 af dem kan nu smile over at have en af de klassiske røde PostNord-postkasser på vej med posten. 

tip os
Fik du fat i en postkasse? Så hører B.T. meget gerne fra dig. Skriv her eller på mail ansb@bt.dk

Sådan lyder det fra pressechef ved Salling Group, Jacob Nielsen, efter flere borgere  kede af det har rettet henvendelser til B.T. om, at de ikke fik fingrene i en af de ikoniske røde kasser. 

»Vi har desværre ikke haft nok postkasser til de flere end 200.000, der har været inde og besøge vores hjemmeside,« siger han og tilføjer: 

»Om alle har været med køb for øje er usagt, men det vidner om en ekstremt stor efterspørgsel, som vi aldrig har kunnet imødekomme med de postkasser, vi har haft.« 

Dorte Christensen er en af de danskere, der brugte to og en halv time på at skaffe sig en postkasse. Uden held. 

Hun nåede at lægge den i indkøbskurven og skrive sine private oplysninger, men da hun blot manglede sine kortoplysninger, gik det galt. 

Så stod der pludseligt, at postkassen var udsolgt. 

»Vi kan naturligvis kun beklage. I den ideelle verden skulle det have været meldt elegant og hurtigt ud rent systemisk, at der ikke var flere tilbage,« siger Jacob Nielsen. 

Han uddyber, at Salling Group har været overraskede over den store interesse, postkasserne har vækket hos danskerne. 

»Vi har oplevet langt større trafik i dag end en anden normal mandag,« uddyber han og tilføjer, at når virksomheden normalvis forbereder hjemmesiden på mange besøgende eksempelvis i anledninger som Black Friday.