Søndag ved middagstid mødte en frivillig op i fodboldklubben Valby United, der holder til i Folehaven.

Men alt var ikke, som det plejede.

For flere steder i klubben var der hængt sedler op med racistiske og hadefulde ytringer samt dødstrusler.

'Ja, I lyver. Ja, I dør, farvel. I DØR. I LYVER,' stod der blandt andet på en af sedlerne.

'Frihed, ja tak. Islam, nej tak,' stod der på en anden.

Episoden har rystet Valby United og ikke mindst formand Ahmet Eminovski, der til daglig arbejder som socialpædagog.

Ahmet Eminovski fortæller, at han er bange for klubbens ry, og at folk vil føle sig utrygge på grund af episoden.
Ahmet Eminovski fortæller, at han er bange for klubbens ry, og at folk vil føle sig utrygge på grund af episoden. Foto: Privat

»Vi er i chok. Flere af de frivillige og især de unge har været bange og utrygge. Det er skræmmende og ubehageligt.«

»Da jeg fik beskeden, fik jeg det dårligt. Vi har ikke gjort andet end at hjælpe lokalsamfundet og forebygge kriminaliteten i området,« siger han til B.T.

De fleste af de sedler, der var hængt op, var rettet mod islam, fortæller Ahmet Eminovski.

Hvorfor, ved han ikke.

Størstedelen af sedlerne omhandlede islam, fortæller formanden.
Størstedelen af sedlerne omhandlede islam, fortæller formanden. Foto: Privat

»Der er flere etniske danskere end indvandrere i klubbens bestyrelse. Jeg forstår ikke, hvorfor de har skrevet sådan. Er det rettet mod klubben, bestyrelsen, et enkelt individ eller mig? Det giver ikke mening.«

Ifølge Ahmet Eminovski er der kun én udover ham, der har en anden etnisk baggrund end dansk, som sidder i bestyrelsen.

Derudover er størstedelen af klubbens 500 medlemmer ligeledes etniske danskere.

Alligevel er det ikke første gang, at Valby United skal lægge øre til racistiske ytringer.

I 2024 vandt Valby United DBUs priser 'En Del af Noget Større' og 'Årets Fodboldaktivitet'.
I 2024 vandt Valby United DBUs priser 'En Del af Noget Større' og 'Årets Fodboldaktivitet'. Foto: Privat

I forrige uge kom »en mand ind i klubben og skreg, at alle muslimer og kristne skulle halshugges, og at der skulle spilles fodbold med deres hoveder, som man gjorde engang«, siger Ahmet Eminovski.

På de sedler, der søndag blev hængt op rundt omkring i klubben, blev kristendom også nævnt.

»Der står, at Jesus skal komme og befri alle hovederne, og at Allah skal komme ned og bede til os. Det er sådan noget vanvittigt noget, der står på sedlerne,« siger formanden.

»Det er meget ubehageligt at læse. Hvad har religion at gøre med, om du er et godt menneske? Det giver bare ikke mening.«

Ahmet Eminovski understreger, at religion ikke har nogen betydning i Valby United.

»Hos os er der plads til alle, ligemeget hvem du er, og hvilken religion du har.«

B.T. har forsøgt at få en kommentar fra Københavns Politi.