Lørdag eftermiddag fik brugsuddeler Mads Dam Jacobsen en bekymrende opringning.

Kort efter fandt han en ung medarbejder i supermarkedets lager. Hun var sønderknust.

På grund af netop det, Brugsuddeler Mads Dam Jacobsen fra Brugsen i Fynshav havde fået at vide af sine medarbejdere i telefonen: At den unge kvindelige medarbejder var blevet overfuset og svinet til af en frustreret kvindelig kunde.

Fordi vedkommende ikke kunne betale for sin mælk med kreditkort, fortæller Mads Dam Jacobsen til TV Syd.

»Jeg får selvfølgelig taget en god snak med hende (den unge medarbejder, som var sønderknust, red.), men samtidig bliver jeg selv rigtig vred. Jeg har været i branchen nogle år, og det er desværre ikke første gang, jeg oplever sådan noget,« siger brugsuddeleren til det lokale medie.

Mads Dam Jacobsen var ikke selv vidne til episoden, men kollegerne har fortalt ham, at den kvindelige kunde blev utrolig vred på den unge medarbejder, råbte højt og var meget frustreret, fordi betaling med kreditkort var umuligt efter at en brand i en transformatorstation havde forårsaget et længerevarende strømnedbrud.

Hændelsen fik brugsuddeleren til at komme med et opråb til kunderne på Facebook.

»Én ting er frustration over ikke at kunne købe mælk, havregryn eller sodavand. Noget helt andet er at råbe, skrige og svine unge medarbejdere til, som står og gør deres allerbedste under omstændigheder, de ikke selv er herre over,« skriver Mads Dam Jacobsen.

»Til jer, der var vidner til episoden i dag: Vi håber, I vil tænke over, hvordan vi alle behandler hinanden – især de unge mennesker, som møder på arbejde for at give jer den bedst mulige service,« tilføjer han.

Opslaget har fået over 2.500 likes, og i kommentarsporet er der stor opbakning til brugsuddelerens budskab.

Til TV Syd siger Mads Dam Jacobsen, at den unge kvindelige medarbejder, der blev overfuset af den vrede kunde, er kommet ovenpå igen, men var lidt mærket af episoden på resten af sin vagt.