Ekspert om jordskælv på 3,9: 'I den pæne ende'
Efter danske forhold var onsdagens jordskælv relativt stort, siger ekspert.

Efter danske forhold var onsdagens jordskælv relativt stort, siger ekspert.

»Et jordskælv i den pæne ende af skalaen efter danske forhold.«
Sådan beskriver lektor emeritus Bo Holm Jacobsen fra Geoscience på Aarhus Universitet onsdagens jordskælv, som er målt til en styrke på 3,9.
Det er det Europæiske Seismologiske Center, som har målt de rystelser, mange i københavnsområdet mærkede onsdag eftermiddag, til et jordskælv på 3,9.
GEUS, De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland, har siden bekræftet, at der var tale om et skælv af den størrelse.
Epicenteret var ved Solrød – 30 kilometer syd for København.
Bo Holm Jacobsen befinder sig selv i det østjyske og mærkede ikke selv noget til skælvet.
»Det tyder også på, at det har været meget lokalt, at man har mærket det,« siger han.
Han forklarer, at jordskælv i Danmark ikke er usædvanlige, men at det dog ikke er noget, man oplever hvert år.
»De kan forekomme hver femte år eller hver 15. Vi ved et ikke, for de optræder helt tilfældige.«
Et jordskælv opstår, når de tektoniske plader giver sig, og Bo Holm Jacobsen beroliger med, at Danmark er placeret et af de steder i verden, hvor der er mindst gang i pladerne.
I modsætning til eksempelvis Sydeuropa eller Japan.
Bo Holm Jacobsen understreger, at skælv af den størrelse, vi oplevede onsdag, ikke er farlige, og at vi heller ikke behøver frygte for eventuelle efterskælv.
Alligevel har forskerne stor gavn af at undersøge de danske skælv, forklarer han.
»Det er ved at observere de små jordskælv, at man kan vurdere risikoen for de store jordskælv, hvor husene slår revner,« siger han.