Både Inger Støjberg og Lars Løkke Rasmussen var tirsdag til eksamen med hvert deres nye parti, da kommunalvalget fandt sted.

Og mens Danmarksdemokraterne bragede ind i landets byråd med 123 mandater, fik Moderaterne blot seks.

»Man kan sige det sådan, at Inger Støjberg har slået Lars Løkke i en direkte duel. Løkke er simpelthen sendt til tælling,« siger Henrik Bech Seeberg, der er valgforsker og professor i statskundskab ved Aarhus Universitet.

Danmarksdemokraterne og Moderaterne har det til fælles, at de er nye partier, der er båret af kendte partiformænd. 

Men hvor Danmarksdemokraterne nu kan begynde at etablere sig som et parti, der er andet og mere end blot Inger Støjberg, ser det anderledes ud for Moderaterne.

»Danmarksdemokraterne har nu etableret sig, mens det svæver hen i det uvisse, hvor Moderaterne er på vej hen,« siger Henrik Bech Seeberg.

Inger Støjberg fra Danmarksdemokraterne stemmer i Hadsund Hallerne i Hadsund, tirsdag den 18. november 2025. Der afholdes kommunal- og regionalvalg den 18. november.
Inger Støjberg fra Danmarksdemokraterne stemmer i Hadsund Hallerne i Hadsund, tirsdag den 18. november 2025. Der afholdes kommunal- og regionalvalg den 18. november. Henning Bagger/Ritzau Scanpix

»Der er helt klart også noget, der ikke handler om hverken Inger Støjberg eller Lars Løkke, og som mere har noget med regeringen at gøre,« siger Henrik Bech Seeberg og tilføjer:

»Støjberg er den oplagte proteststemme for borgerlige centrumhøjrevælgere, der er imod midterregeringen.«

Henrik Bech Seeberg er tilknyttet B.T. som valgekspert og gennemgår resultaterne fra landets kommuner, som de strømmer ind.

Følg med live HER.