DMI advarer om kraftig regn og risiko for torden
Store dele af Nordjylland, Fyn og Sydvestsjælland kan fra lørdag til mandag blive ramt af kraftig regn.

Store dele af Nordjylland, Fyn og Sydvestsjælland kan fra lørdag til mandag blive ramt af kraftig regn.

Danskernes næste par sommerdage i midten af juli ser for mange ud til at blive mere våde end solrige.
Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) har lørdag udsendt et varsel om kraftig regn for den centrale del af landet.
Regnen kan være ledsaget af torden, og ifølge DMI kan der mange steder falde 30 til 50 millimeter regn i løbet af 24 timer.
Regnen starter i Nordjylland lørdag aften og bevæger sig i løbet af de næste dage mod syd.
Den forventes at forlade Lolland, Falster og Det Sydfynske Øhav mandag formiddag.
Det kraftige regnvejr skyldes et lavtryk, som bevæger sig ned over Danmark fra nord.
Alle de varslede områder vil få regn, selv om nedbørsmængderne forventes at variere betydeligt lokalt.
Varslet er i kategori 1, som betyder "voldsomt vejr". DMI beskriver denne kategori som en vejrsituation, der kan påvirke "omgivelserne og udendørsaktiviteter".
En af de mange populære udendørsaktiviteter på denne tid af året er sommerens mange koncerter og festivaler.
For eksempel er tusindvis af danskere lørdag samlet i Aarhus til Grøn Koncert, mens festivalen søndag rykker videre til Aalborg.
I Aarhus gælder DMI's varsel fra lørdag klokken 22.00 til søndag klokken 22.00. I samme periode er der også udsendt varsel om kraftig regn for Aalborg.
I Vest- og Sydjylland er der foreløbig ikke udsendt varsel om voldsomt vejr fra DMI.
I Det Fynske Øhav gælder varslet fra søndag klokken 08.00 til mandag klokken 08.00. Middelfart mod vest er foreløbig det eneste område på Fyn, der ikke er omfattet af varslet.
På Sjælland er det især den vestlige del af øen, der er omfattet af varslet, som også her gælder fra søndag til mandag morgen.
Der er på nuværende tidspunkt ikke udsendt varsel om kraftig regn for København eller Nordsjælland.
RITZAU