Demonstranterne i Frankrig udvikler sig mere og mere voldsomt.

Tirsdag aften dækker TV 2’s Europa-korrespondent, Jesper Steinmetz, en af demonstrationerne i Paris, hvor protesterende elever fra franske gymnasier og universiteter er stødt sammen med politiet. 

Den franske by Lyon i flammer 6. oktober. Foto: Denis Balibouse/Reuters/Ritzau Scanpix

Politiet har i den forbindelse smidt tåregas, som Steinmetz er blevet ramt af, skriver TV 2.

»Det brænder i øjenlågene, og man kan nærmest ikke trække vejret,« siger han til mediet, der har delt en video af korrespondenten med tårer i øjnene.

Steinmetz beskriver ifølge TV 2, at situationen i Paris lige nu er »meget anspændt«.

Tirsdag har demonstrationerne i landet ganske vist nået et nyt niveau.

1.800 af Frankrigs 3.700 gymnasier og universiteter holder lukket under den hidtil største dag med studenterprotester, oplyser den franske studenterforening ifølge Sky News.

Eleverne protesterer mod mangel på ressourcer og forhold i skolen som lærermangel og forfaldne skolebygninger og klasseværelser.

Ifølge arrangørerne er 450.000 personer på gaderne, mens myndighederne oplyser, at der er tale om 256.000 demonstranter.