Voldsomt vejr er natten til torsdag trukket ind over Danmark.

Den varslede snestorm begynder stille og roligt at ramme Danmark, og det får allerede nu distributionsselskabet Dansk Avis Omdeling (Dao) til at advare.

På Daos hjemmeside fremgår det således, at der kan forekomme forsinkelser af brevomdelingen i store dele af landet.

»Snerydningen har langt fra været optimal, og der er fortsat mange mindre veje, cykelstier og fortove, som ikke er ordentligt ryddet,« siger Dao-topchef i en pressemeddelelse ifølge Ritzau.

Grundet de store mængder varslede sne, opfordrer avisomdelerne til, at man sørger for at få både cykelstier og fortove ryddet, så omdelerne kan nå frem til postkasserne.

Dao er stadig relativt nye i jobbet som brevuddelere, efter de ved årsskiftet overtog opgaven fra PostNord.

Og det har tidligere vakt uro på Christiansborg inden det forestående folketingsvalg.

Det er nemlig Dao, der skal omdele de fire millioner valgkort, som danskerne skal have med ned for at sætte deres kryds i stemmeboksen.

»Der er tydeligvis ikke styr på butikken. Og når man så får sådan en kæmpe ekstra opgave, som disse millioner af valgkort jo grundlæggende er, så kan jeg godt være bekymret for, at man ikke kan levere dem,« sagde Mads Olsen, SFs transportordfører, tirsdag.

Lige nøjagtig den opgave, mener Dao nu nok, de skal have styre på:

»Dao skal omdele valgkortene, og det har vi trænet på siden november, hvor vi på baggrund af data fra kommunevalget fik mulighed for at planlægge distributionen i detaljer,« siger administrerende direktør i Dao, Hans Peter Nissen.