To dage om året må danskere affyre raketter. Det gælder selvfølgelig den 31. december og den 1. januar.
Men står det til flertallet af danskerne, skulle det slet ikke være tilladt at skyde nytåret ind. I hvert fald ikke for private.
Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for forsikringsselskabet Tryg.
Lige over halvdelen af alle danskere (52,6 procent) ønsker Ifølge undersøgelsen et forbud mod, at private må affyre fyrværkeri.
Mens 37,7 procent gerne vil bevare retten til at skyde nytåret ind, er 9,7 procent af danskerne i tvivl om deres holdning til spørgsmålet.
»Tidligere lignende undersøgelser har vist, at mange danskere enten ønsker et forbud mod privat fyrværkeri eller en stramning af reglerne. Det bemærkelsesværdige i år er, at andelen, der ønsker et forbud, er vokset yderligere,« siger Karina Engel, der er skadedirektør i Tryg.
Når hun ser på de skadesanmeldelser Tryg hvert år modtager, er hun ‘ikke overrasket’ over tallene:
»Vi må desværre konstatere, at fyrværkeri fortsat er årsag til alvorlige ulykker hvert eneste år,« siger hun.
Hvert år modtager forsikringsselskabet omkring 50 anmeldelser om personer, der er kommet til skade på grund af fyrværkeri. Ofte drejer det sig om finger- og øjenskader.
Mens Tryg de seneste tre år har fået omkring 1.000 anmeldelser, hvor bygninger er blevet ødelagt ad fyrværkeri.
Ifølge undersøgelsen ønsker 41,3 procent af danskerne af hensyn til deres kæledyr at fyrværkeri bliver forbudt.
For nytårsløjerne gør mange dyr stressede og urolige.
»Vi ved, at nytåret er en meget belastende periode for mange kæledyr. For en stor del af danskerne handler ønsket om et forbud derfor ikke kun om sikkerhed, men også om hensynet til dyr og nærmiljø,« siger hun.

