»Det hører ingen steder hjemme i den danske folkekirke.«
Sådan lyder kritikken fra Pia Kjærsgaard (DF) efter at Flintholm Kirke i søndags afholdt en gudstjeneste, der blev indledt med ordene 'inshallah'.
'Om Gud vil det', betyder det arabiske ord, der for halvanden uge siden blev optaget i Den Danske Ordbog.
Og det er netop derfor, at Flintholm Kirke på Frederiksberg valgte at navngive søndagens gudstjeneste med det arabiske ord.
Men det møder nu skarp kritik fra DF's Pia Kjærsgaard, der kalder det et »skammeligt initiativ.«
»Det giver ingen mening, at man skal begynde en gudstjeneste med inshallah,« siger Pia Kjærsgaard til B.T. og tilføjer:
»Det er vildt, at præsterne overhovedet gennemfører det, og de undergraver dem selv. Men det ved jeg ikke, om de er kloge nok til at selv at se.«
Overfor Kristeligt Dagblad erklærer Peter Friis, der er præst i Flintholm Kirke, sig uenig i kritikken.
»Det, kritikerne reagerer på, er jo, at jeg i deres øjne nu bruger et islamisk udtryk i en kristen gudstjeneste. Men svaret er jo ganske enkelt, at det gør jeg ikke,« siger han til Kristeligt Dagblad og fortsætter:
»Udtrykket er arabisk og bruges også af kristne arabere. Derfor synes jeg, at der også var et vigtigt signal i at bruge det for at sætte fokus på netop kristne arabere, som vi måske somme tider glemmer lidt.«
B.T. har flere gange forsøgt at få Peter Friis i tale, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser.
