»Snus er svært afhængighedsskabende. Flere undersøgelser viser, at børns hjerne tager skade af nikotin.«

Sådan lyder det fra Charlotta Pisinger, professor i tobaksforebyggelse ved Københavns Universitet i et interview med DR.

Udtalelsen kommer i kølvandet på en ny undersøgelse blandt 12-18-årige i Esbjerg Kommune, der lige nu er i gang med at blive udfærdiget af skoletandplejen i kommunen.

Skoletandplejernes snusundersøgelse, som er den første af sin slags i Danmark, skal skabe grundlag for det videre forebyggende arbejde med børn og snus i Esbjerg Kommune.

Ifølge professor Charlotta Pisinger er der et enormt uudnyttet potentiale i at lade tandplejerne undersøge brugen af snus, fordi det er noget af det sundhedspersonale, der har mest med unge at gøre.

Tandplejens undersøgelse slutter i januar, og de endelige resultater ventes klar i løbet af februar.

Ved nogle typer snus, der ikke er produceret i Skandinavien, kan risikoen for både kræft og andre livsstilssygdomme øges, oplyser professoren.

Det gælder f.eks. forhøjet blodtryk og diabetes.