Det går godt hos Bolia – og det har medarbejderne nu også mærket.
Designkæden har valgt at give de butiksansatte en samlet bonus på 9,3 millioner kroner.
»På alle markeder har vi derfor hastigt måttet omstille vores butikker, salgskanaler og tilgængelighed til den ændrede forbrugeradfærd, som corona har medført, og vores fantastiske butikspersonale har klaret disse udfordringer særdeles godt og udvist stor idérigdom, kundefokus og gåpåmod,« siger Bolia-CEO Lars Lyse Hansen, der med egne ord er 'stolt' af at have belønnet medarbejderne for deres indsats.
Bolia har i alt 63 butikker i Danmark, Frankrig, Tyskland, Schweitz, Belgien, Norge, Østrig, Holland og Sverige med i alt 480 ansatte.
Kæden kunne i november sidste år melde om et rekordregnskab, hvor omsætningen for første gang rundede en milliard kroner. Overskuddet var på 75 millioner kroner – og det altså efter et år med en coronapandemi.
»Jeg er naturligvis tilfreds med årets resultat og meget stolt over den store indsats, som vores dedikerede medarbejdere, designere og partnere har lagt for dagen. Vi har skabt en samlet salgsvækst på 22 procent i alle salgskanaler og på alle markeder på trods af de coronaudfordringer, vi har haft i løbet af regnskabsåret med blandt andet perioder med nedlukninger af vores butikker,« siger Lars Lyse Hansen.
Derfor har det ikke mindst været nethandlen, der har været med til at skabe den store fremgang for selskabet. Alligevel åbner der i den kommende tid flere fysiske Bolia-butikker. Det sker i eksempelvis i Danmark, i København og Aalborg samt i hollandske Eindhoven.
Boligkæden er ejet af Lars Larsen Group, som blev startet af grundlæggeren af Jysk, Lars Larsen. Efter dynekongens død i 2019 har hans familie overtaget 99 procent af ejerskabet.