BørneTelefonen har ekstra travlt i juledagene: Forventer mange opkald


Julen er i sandhed en travl tid. En uendelig strøm af arrangementer, gaver skal købes, og familien plejes.
Men ikke alle har så meget at se frem til i julen, og derfor forventer BørneTelefonen og HØRT også at få ekstra travlt de kommende dage.
Det skriver Børns Vilkår, der står for den telefoniske service, i en pressemeddelelse.
Sidste år havde BørneTelefonen og HØRT 1297 samtaler med børn og unge i perioden 23-31. december.
»Julen forstærker tit tunge følelser og tanker hos børn og unge i udsatte positioner. Vi ved, at konflikter, vold og misbrug ofte eskalerer i ferier, og det kan stå i skarp kontrast til den juleferie, som klassekammeraterne glæder sig til,« forklarer direktøren i Børns Vilkår, Rasmus Kjeldahl og fortsætter:
»Forholdet til forældrene fylder i den sammenhæng meget, fordi de har ansvaret for stemningen derhjemme. Og en utryg stemning er særligt svær i en ferie, hvor børnene ikke kan søge ly i skole og blandt venner.«
Af de emner, som børn og unge ringer med ligger 'forholdet mellem børn og forældre' højst. Men også emner som angst, selvskadende adfærd, selvmordstanker og spiseforstyrrelse fylder meget i juledagene sidste år.
Faktisk var det hver fjerde samtale, der kredsede om psykisk mistrivsel. Og det er den højeste andel af den slags samtaler i flere år, skrives der i pressemeddelelsen.
BørneTelefonen og HØRT er begge en del af velgørenhedsorganisationen Børns Vilkår.
BørneTelefonen modtager opkald fra børn, mens HØRT er for unge mellem 15 og 24 år. Begge har åbent hele døgnet i alle ugens dage.