Arkæologer graver over 1000 skeletter op i park i København
Københavns Museum foretager arkæologiske undersøgelser i Hans Tavsens Park, i forbindelse med at den omdannes.

Københavns Museum foretager arkæologiske undersøgelser i Hans Tavsens Park, i forbindelse med at den omdannes.

Med små børster og andet fint udstyr er arkæologer i gang med at finde frem til, hvad der gemmer sig under jorden i Hans Tavsens Park i København.
Her har de på nuværende tidspunkt udgravet over 1000 grave med skeletter.
Det skriver DR, som har snakket med en af arkæologerne fra Københavns Museum, der arbejder med udgravningen.
- Vi kan bruge det til at få et indblik i den fattige befolkning fra den her periode og Københavns historie, siger arkæolog Olivia Persson til mediet.
Parken, der ligger på Nørrebro i forlængelse af Assistens Kirkegård, var før en kirkegård for de fattigste københavnere.
I jorden ligger blandt andet ofre for koleraepidemien i København i 1853 begravet, skriver Københavns Kommune på sin hjemmeside.
Udgravninger sker, forud for at parken og Hans Tavsens Gade skal omdannes til et sammenhængende grønt område.
Samtidig skal Hans Tavsens Park kunne opsamle skybrudsvand fra lokalområdet for at undgå oversvømmelser af veje og kældre, når fremtiden byder på vådere vejr med flere skybrud.
Projektet er en del af kommunens skybrudsplan, og selve anlægsarbejdet gik i gang i efteråret 2025.
Københavns Museum foretager løbende arkæologiske undersøgelser i forbindelse med ombygningen af parken.
Størstedelen af skeletterne ender på Antropologisk Laboratorium på Københavns Universitet, hvor de bliver deponeret og undersøgt, skriver DR.
Derudover bliver nogle af skeletterne sendt til analyser. De resterende bliver genbegravet i parken.
Arkæologerne vil undersøge sundhedstilstanden på et udsnit af skeletterne ifølge kommunen.
Derudover vil de også se på gravenes udformning i forhold til datidens religiøse og kulturelle forestillinger om døden for den fattige del af befolkningen.
Selve arbejdet med at omdanne parken ventes afsluttet i foråret 2028.
RITZAU