Advarsel: Voldsomt billede længere nede i artiklen.

Klokken seks mandag morgen var Annbritt Jørgensen og hunden Kenta ude på deres sædvanlige luftetur ved Skæring Strand.

De plejer egentlig at gå en time tidligere for at være helt sikre på, at de ikke møder nogen. Og mandag skete det, Annbritt Jørgensen frygter, hver gang hun lufter sin hund.

»En anden hund kommer farende hen til Kenta. Den kommer så tilpas tæt på, at Kenta bliver utryg. Hun ved godt, hun ikke kan flygte, fordi hun har snor på. Så hun vil jo forsvare sig selv,« fortæller Anbritt Jørgensen.

Den anden hund var 'ikke aggressiv'. Og lige netop den undskyldning oplever Annbritt Jørgensen tit.

»De råber, ‘den gør ikke noget’. Nej, men det gør min! Hun har fået et traume som lille og kan ikke med andre hunde. Så nytter det ikke noget, at folk ikke har styr på deres hund, ikke kan kalde den til sig og bare lader den løbe hen til en hvilken som helst hund,« siger Annbritt Jørgensen.

Episoden har kostet Annbritt Jørgensen et kæmpe bidemærke og en antibiotikakur. Vel at mærke fra sin egen hund, der blev så bange, at den bed sin ejer.

»Jeg fandt først ud af, hvor galt det var, da jeg kiggede ned på min sko og kunne se, der løb blod ud af mit bukseben. Det er ret voldsomt og dybt, og min læge har sagt, jeg skal komme, hvis der er den mindste forværring,« fortæller Annbritt Jørgensen.

Annbritt Jørgensen havde dybe sår i benet, efter hun måtte gå imellem hundene.

Annbritt Jørgensen frygter, hvor galt det kan gå i fremtiden, når hundeejere bliver ved med at gå med deres hunde uden snor.

»Det gør mig frustreret og nervøs. Hvornår går det galt? Det er jo synd for min hund, hun kan ikke gøre for, hun har det sådan. Det kan jo ikke være rigtigt, at os, der har nervøse hunde, ikke kan gå tur med dem, fordi vi skal være bange for, andre ikke har styr på deres hund,« siger hun.

Annbritt Jørgensen har dog fået talt episoden ud med den anden hundelufter, og hun understreger, at der ingen sure miner er.

Alligevel lavede hun efterfølgende et opråb på Facebook, fordi hun efterhånden har oplevet det så mange gange.

»Selvom man har en sød og rar hund, så kan man ikke vide, hvilken hund man møder. Vi er nogle, der har hunde, som ikke er glade eller trygge ved andre hunde. Jeg er virkelig frustreret over, at de ikke holder styr på deres hund,« siger Annbritt Jørgensen.

Hun håber, Facebook-opslaget kan gøre folk opmærksomme på, hvor galt det kan gå.

»Jeg ville bare gerne sige, at jeg synes eddermame, det er træls. Det er ikke første gang, jeg oplever, at jeg er nødt til at tage fra, fordi andre ikke har styr på deres hund, og jeg må gå imellem,« siger Annbritt Jørgensen og afslutter:

»Jeg har set den type opslag før, men det er som om, det bare bliver ignoreret. Jeg var nødt til at vise, hvor slemt det kan gå. Det er jo ligeså meget for deres egen hunds skyld. Jeg ville bare sige: Hold jeres hunde væk fra vores hunde.«

I sommerhalvåret, fra april til og med september, skal hunde være i snor på stranden. I vinterhalvåret, fra oktober til og med marts, må hunde være løs, hvis de ikke risikerer at forvolde andre skade.