»I den her imam har man på en eller anden måde samlet alt det værste, man kan finde i det islamistiske miljø i én person.«
Sådan lyder det fra Christian Marcussen, da han skal beskrive imamen Abu Mostafa Al-Shami.
Christian Marcussen er en markant udlændingepolitisk og islamkritisk debattør, der skriver fast for Berlingske og er ministerudpeget medlem af Det Nationale Integrationsråd.
Abu Mostafa Al-Shami, der også er kendt under navnet Mohammad Jamal, er imam i den omdiskuterede Grimhøjmoské udenfor Aarhus.
I 2018 blev han idømt syv dages betinget fængsel for nogle udtalelser i Jyllands-Posten og Skive Folkeblad, hvor han havde sammenlignet homoseksualitet med dyresex og pædofili.
Ved siden af sit virke som imam, hvor han jævnligt holder prædikener i Grimhøjmoskeen, er Abu Mostafa Al-Shami også meget aktiv på sociale medier, herunder Facebook.

B.T. har foretaget en gennemgang af hans aktiviteter på det sociale medie, og det viser sig, at han alene det sidste år har delt en lang række opsigtsvækkende opslag.
Disse spænder over antisemitiske konspirationsteorier til hyldest af terrororganisationen Hamas, der stod bag 7. oktober-angrebet mod Israel i 2023.
Christian Marcussen har selv fulgt med i Abu Mostafa Al-Shamis aktiviteter på Facebook, og har blandt andet bidt mærke i et opslag, hvor imamen udbreder en konspirationsteori om, at det var jøder og ikke islamistiske terrorister, der stod bag terrorangrebet mod USA den 11. september 2001.
Forelagt B.T.s gennemgang af imamens Facebook, der blandt andet indeholder en lang række opslag, hvor han enten hylder Hamas eller videredeler udtalelser fra ledende Hamas-skikkelser, slår Christian Marcussen alarm:

»Han er jo en person, der holder prædikener, og han er en, som folk i menigheden og omkring ham lytter til. Når han har de her homofobiske, antisemitiske, terrorbilligende og konspiratoriske holdninger og udbreder dem, kan det være med til at forstærke nogle af de dårlige, negative tendenser, som vi allerede ser i parallelsamfundene.«
Christian Marcussen har gennem sit mangeårige arbejde i Det Nationale Integrationsråd erfaring med politiske løsninger på den slags »modborgerskab«, som han mener, at Abu Mostafa Al-Shami medvirker til.
Adspurgt, hvordan politikerne bør håndtere den slags holdninger, som imamen giver udtryk for, falder svaret prompte fra Christian Marcussen:
»Det absolut vigtigste er at sørge for, at sådan en person her, han aldrig får statsborgerskab. Den slags tanker er i gang på Christiansborg lige nu, og man bør finde ud af, hvordan man på en eller anden måde at få sorteret den her slags mennesker fra, når vi giver statsborgerskab.«

B.T. har forelagt Christian Marcussens udtalelser for Abu Mostafa Al-Shami og stillet ham en række spørgsmål til de omtalte opslag på Facebook.
I en mail svarer imamen blandt andet, at »jeg har aldrig – og vil aldrig – påstå eller antyde, at jøder stod bag 9/11-angrebet.«
»Den påstand er absurd og uden hold i virkeligheden. Mine opslag handler om at efterlyse retfærdighed og menneskelighed i debatten – ikke om at sprede konspirationsteorier,« lyder det desuden i mailen fra Abu Mostafa Al-Shami, der fortsætter:
»Når jeg deler klip, udtalelser eller nyheder fra konfliktområder, betyder det ikke, at jeg støtter nogen organisation. Det betyder, at jeg mener, at alle sider af virkeligheden skal kunne belyses – også de sider, man ikke nødvendigvis sympatiserer med. At se eller citere noget betyder ikke at bifalde det.«
B.T. har også ringet til Abu Mostafa Al-Shami og forsøgt at stille nogle opfølgende spørgsmål, men disse ønskede han ikke at svare på.
I stedet afviste imamen at tage konkret afstand fra Hamas eller 7. oktober-angrebet, men tog generelt afstand fra »alle former for vold« samt fra Israel.
Derudover henviste han til sit skriftlige svar på mail, som kan læses i sin fulde længde i boksen ovenfor.