48-årig sigtet for at angribe studentervogn med ætsende væske
Flere af de unge studenter måtte skylles i ansigtet efter episoden, oplyser faren til en af de studerende.

Flere af de unge studenter måtte skylles i ansigtet efter episoden, oplyser faren til en af de studerende.

En 48-årig mand er sigtet for lørdag at angribe en studentervogn på Gl. Banegårdsvej i Middelfart.
Det skriver fyens.dk.
Ifølge Sunniva Pedersen-Reng, der er kommunikationsrådgiver ved Fyns Politi, er manden sigtet for kvalificeret vold.
»Vi ser med stor alvor på sagen. Unge skal have lov til at køre i studentervogn i fred og ro. Det kan være rigtig farligt, hvis du rammer nogen forkert eller på en uheldig måde eller endda chaufføren,« siger hun til mediet.
Har du oplevet angreb med fyrværkeri eller andet i forbindelse med studentervognskørsel? Så vil B.T. gerne tale med dig - skriv en mail på sebj@bt.dk.
B.T. har talt med faren til en af studenterne på vognen. Han mener, at der er tale om en såkaldt 'peberbombe', som blev kastet.
En af de elever, der blev ramt af væsken, og som B.T. har talt med, vurderer dog, at der var tale om ét eller flere paintballskud – eventuelt med særlig væske i.
Faren fortæller videre, at flere studenter måtte skylles i ansigtet og øjnene efter episoden.
Der var dog ikke nogen studenter, der skulle på skadestuen efter episoden, oplyser han.