Det er blevet varmere, og sneen er begyndt at smelte i tøvejret.
Men det kan blive et problem for omkring 250 danske sommerhusejere.
Deres sommerhuse er nemlig fare for at blive oversvømmet, lyder det fra TV 2 Øst.
Det er sommerhusejere i Bjerge Sydstrand i Jammerland Bugt, som frygter at de enorme mængder smeltevand kan gøre stor skade.
»Vandet står allerede højere end havet. Når smeltevandet fra Midtsjælland når herud om tre til fem dage, så kommer det samlet og kraftigt. Hvis udløbene stadig er lukkede, så har vi et problem,« siger Flemming Rønholt Hansen, der er næstformand for grundejerforeningen Bjerge Sydstrand Sommerhusejere.
Der er nemlig flere ting, som gør, at risikoen er høj.
En stor del af smeltevandet løber ud i Tissø, derfra videre ud i havet via Halleby Å. Lige inden åens vand løber ud i havet, rammer det den alt for lavvandede brakvandssø Flasken.
Men brakvandssøen er tilsandet, og man er nødt til at bruge Sukkerkanalen som sikkerhedsventil, men den er også tilsandet.
Kommunen tager nu situationen op som en hastesag, skriver mediet til slut.

