Det er sjældent godt at pjække, men som royal er det særligt uheldigt at blive opdaget i at pjække fra sin royale tjans.
Og bedst som man troede, at det ikke kunne blive værre for den norske kronprinsesse Mette-Marit er hun nu igen omdrejningspunktet for en uheldig situation.
Det skriver hollandske Libelle.
For da der tilbage i 2013 skulle tages billeder af de europæiske tronarvinger i Holland, måtte norske kronprins Haakon posere alene. Dengang blev Mette-Marits fravær forklaret med, at hun var blevet ramt af sygdom.
Men efter offentliggørelsen af Epstein-filerne viser det sig, at det måske ikke helt var sandheden.
For ifølge mediet afslører filerne, at Mette-Marit var i New York, hvor hun mødtes med den dømte sexforbryder Jeffrey Epstein. I stedet for at deltage i det royale møde med de kommende europæiske monarker.
Ifølge Billed-Bladet, som også skrev om det royale møde dengang, var Kong Frederik heller ikke med på billedet. Den danske konges fravær skyldtes dengang, at han deltog i Vasaløbet i Sverige, der er verdens ældste og længste langrendsløb.
Europas tronarvinger blev inviteret til Holland tilbage i 2013 i marts måned, hvor de europæiske tronarvinger blev inviteret til en privat sammenkomst i Holland, hvor billedet blev taget.
På billedet optræder blandt andet dronning Mary, svenske Victoria og den norske kronprins Haakon sammen med prinser og prinsesser fra Spanien, Luxembourg, Holland og Belgien.
Efter Mette-Marits venskab med Epstein beklagede skandale-prinsessen offentligt i en udtalelse, hvor hun særligt sendte en undskyldning til sine svigerforældre, dronning Sonja og kong Harald.
»Jeg ønsker at komme med en dyb beklagelse for mit venskab med Jeffrey Epstein. Det er vigtigt for mig at sige undskyld til alle, som jeg har skuffet. Noget af indholdet i beskederne mellem Epstein og mig repræsenterer ikke det menneske, jeg ønsker at være,« lød det.
