To store britiske medier hiver kong Frederik ind i den massive omtale af USAs kommende præsident Donald Trumps store interesse for Grønland. 

Både Daily Mail og The Guardian beskriver mandag aften, hvordan nye ændringer i det kongelige våbenskjold er en klar besked til Donald Trump. 

I den nye version af våbenskjoldet er tre kroner fjernet og erstattet med en mere fremtrædende isbjørn og vædder, der skal symbolisere henholdsvis Grønland og Færøerne som deres egen del af kongeriget. 

Efter det mandag kom frem, at Donald Trumps søn tirsdag besøger Grønland, har Daily Mail lavet en artikel med overskriften 'Danmarks konge skifter våbenskjold med en besked til Trump i hans forsøg på at købe Grønland'.

»Hvis Donald Trump tror, ​​at det vil være nemt at lirke Grønland væk fra Danmark, sendte kong Frederik en besked. Frederik, der efterfulgte den danske trone efter abdikationen af ​​Dronning Margrethe II sidste år, har udgivet et nyt våbenskjold, der bekræfter hans riges mangeårige krav på territoriet,« skriver Geoff Earl, der er politisk redaktør med fokus på USA hos Daily Mail. 

The Guardian hæfter sig ved, at ændringerne i våbenskjoldet er blevet set som en »irettesættelse af Donald Trump«.

»Mindre end et år siden han efterfulgte sin mor, dronning Margrethe, efter at hun trådte tilbage nytårsaften 2023, har kong Frederik afgivet en klar hensigtserklæring om at beholde det selvstyrende danske område og tidligere koloni inden for kongeriget Danmark,« skriver Miranda Bryant, der er nordisk korrespondent for The Guardian. 

»Tiltaget kommer på et tidspunkt med øget spænding om Grønland og dets forhold til Danmark, som fortsat kontrollerer sin udenrigs- og sikkerhedspolitik,« tilføjer mediet. 

Kong Frederik har justeret i det gamle kongevåben, så der blandt andet er mere plads til Grønland og Færøerne.
Kong Frederik har justeret i det gamle kongevåben, så der blandt andet er mere plads til Grønland og Færøerne. Kongehuset

Udlægningerne ligger heller ikke fjernt fra den vurdering, som kongehusekspert og historiker Sebastian Olden-Jørgensen giver til B.T.

»Vi står nu i en situation og en forhandling, hvor den ene, Kongen, viser imødekommenhed ved at hive Grønland i front i det nye kongevåben, mens den anden, Muté Egede, er afvisende og markerer sin vilje til at spille sit eget spil - på et behersket, symbolsk plan stadig,« vurderer Sebastian Olden-Jørgensen.

»Der ligger selvfølgelig en symbolsk demonstration fra Múte B. Egedes side i det. Han vil markere, at han ikke behøver at fedte for Danmark. Og det giver anledning til alle mulige spekulationer om, hvad han har gang i, men det er jo ret enkelt, når han har sagt lige ud, at han ønsker grønlandsk selvstændighed.«