Tirsdag kom den britiske radiostation Radio Caroline ved en fejl til at erklære, at kong Charles var død.

Det skriver The Guardian.

En teknisk fejl gjorde, at proceduren 'en monarks død' blev sat i gang ved en fejl på radiokanalen. 

Proceduren har alle radiostationer i Storbritannien angiveligt klar som et nødberedskab til, når det fatale øjeblik skulle indtræffe. 

Kongens død blev altså annonceret, og radioen gik derefter i stilhed.

Radiostationens chef Peter Moore undskylder for hændelsen på Facebook.

»På grund af en computerfejl i vores hovedstudie blev proceduren for en monarks død, som alle britiske stationer holder klar i håb om ikke at skulle bruge den, ved et uheld aktiveret tirsdag eftermiddag (19. maj), hvorved det fejlagtigt blev annonceret, at Hans Majestæt Kongen var afgået ved døden,« skriver han og fortsætter:

»Vi undskylder over for Hans Majestæt Kongen og vores lyttere for enhver forulykke, der måtte være forårsaget.«

Opslaget nævnte ikke, hvor lang tid det tog, før fejlen blev opdaget, men onsdag eftermiddag var tirsdagens udsendelse mellem kl. 13.58 og 17.00 ikke tilgængelig på stationens hjemmeside.