Prins Andrew har ikke betalt husleje for sit fornemme palæ på Windsor Estate i to årtier. Det har The Times afsløret denne tirsdag.

Han startede med et lægge 8,6 mio. kroner for at kunne flytte ind, og derefter renoverede han stedet med de 30 værelser for knap 65 mio. kroner.

I kontrakten  fremgår det, at han har betalt 'én pebernød (hvis det kræves)' i husleje om året siden 2003.

Han er tidligere blevet opfordret til at forlade stedet, blandt andet af Robert Jenrick, der har fungeret som skygge-justitsminister. Han sagde, at det britiske folk var trætte af prins Andrew, og at han burde 'gå sin egen vej i livet.'

Fredag kom det frem, at prins Andrew har besluttet, at han vil frasige sig kongelige titler efter drøftelser med kong Charles.

Det sker, efter han tidligere er blevet anklaget for voldtægt og efter kritik for sit venskab med den nu afdøde seksualforbryder og forretningsmand Jeffrey Epstein.

En række lækkede mails belaster ham meget lige nu.

Kontrakten besvarer dog et spørgsmål som mange har ønsket svar på, nemlig om han ville have råd til at bo det samme sted efter frasigelsene af titlerne.

Han og hans efterkommere kan efter aftalen bo i ejendommen til 2078.