Kronprins Christian blev mandag eftermiddag student.

På den særlige dag var den 18-årige kronprins selvfølgelig trukket i det pæne tøj, og nu viser det sig, at det ikke har været billigt.

Ifølge Billed-Bladet bar kronprins Christian nemlig en kortærmet silkeskjorte i lyseblå blomsterprint fra det italienske luksusmærke Prada til sin sidste eksamen.

En skjorte, som altså har et prisskilt på 11.600 kroner.

Kronprins Christian havde familien med til sin sidste eksamen – og flere udenlandske medier kan ikke komme sig over, hvor høj og flot, den danske kronprins har vokset sig.
Kronprins Christian havde familien med til sin sidste eksamen – og flere udenlandske medier kan ikke komme sig over, hvor høj og flot, den danske kronprins har vokset sig. Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Men det var ikke kun kronprins Christian, der var godt klædt på, da han blev student.

Kronprinsen havde nemlig både mor, far og søskende med til den store dag, og her sås det, at lillebror prins Vincent også er glad for Prada.

Den 13-årige prins bar nemlig et par blå og hvide såkaldte Downtown lædersneakers fra det fornemme mærke, som står til i omegnen af 7000 kroner.

Herunder kan du høre seneste afsnit af B.T.s royale podcast 'Kongehuset bag kulissen'.

Kongehuset bag kulissen

Det gav genlyd over hele verden, da prinsesse Kate chokerede alle og viste sig offentligt for første gang, siden hun i januar blev opereret i maven.  Og det var godt, hun gjorde det, for om hendes helbred var ved at stikke helt af igen. Men hvornår ser vi hende igen? Prins William fylder 42 år fredag, og han kunne næppe heller have ønsket sig en bedre fødselsdagsgave. Vi ser nærmere på prins William, der fik et godt råd af prinsesse Diana som ung.   Og så skal vi snakke om et særligt knus fra kong Charles og om et meget kongeligt væddeløb.  Vært: Silla Bakalus, B.T.s kongehusreporter Gæst: Lone Theils, forfatter, journalist og tidligere korrespondent i Storbritannien Gæst: Emma Paaske, historiker Producer: Alex Brøndbjerg Programansvarlig: Laura Hellensberg Abildgaard Vil du have flere royale nyheder, så tilmeld dig nyhedsbrevet ‘Kongehuset bag kulissen’ fra Silla Bakalus, så får du hver uge de vigtigste royale nyheder.