Ægteskabet mellem den norske prinsesse Märtha Louise og Durek Verrett har i årenes løb vakt postyr og modvind.

I starten af oktober lagde parret sag an mod 14 personer, som tidligere har været tæt på Durek Verrett med påstand om ærekrænkelser og brud på fortrolighedsaftaler.

En af dem er Verretts ekskæreste, skriver det norske medie Nettavisen på baggrund af en mailkorrespondance.

Parret splittede op i 2015 efter otte år sammen. 

Da Durek Verrett herefter fandt sammen med prinsessen i 2019, blev de mødt af stor interesse fra pressen. 

Det fik parrets advokater til at bede tidligere nære familiemedlemmer om at underskrive en fortrolighedsaftale for at beskytte fortrolige og private oplysninger.

Parret blev gift i august 2024. Foto: Heiko Junge/AFP/Ritzau Scanpix

Nu har det norske medie fået indsigt i korrespondance fra 2019, som viser, at ekskæresten krævede et beløb på 12.000 dollar, svarende til lidt over 80.000 danske kroner, for at underskrive en tavshedsaftale. 

'Efter at have tænkt over det, er jeg glad for at underskrive, men jeg kræver, at min separationsaftale med Durek overholdes i det omfang, at min studielånsgæld fra den periode betales. Det er omkring 12.000 dollar (...) Arranger det, så underskriver jeg,' står der i mailen.

Kort efter sendte Durek Verretts advokat en mail til ekskæresten, hvor anmodningen om pengebeløbet blev afvist. 

Det fik derefter ekskæreste til at skrive: 

'Bare så du ved det: Jeg begynder at svare på alle medietilbud fra i morgen.'

I søgsmålet mener Durek Verrett og prinsesse Märtha Louise, at Verrett ikke havde nogen juridisk forpligtelse til at betale pengene. 

Derudover mener parrets advokater, at mailkorrespondance ikke præsenteres som et separat krav om erstatning, men som bevis for at dokumentere ekskærestens »motiv og bias« over for offentligheden.

Ifølge dem hænger ekskærestens efterfølgende udtalelser til pressen sammen med, at han ikke modtog det anmodede pengebeløb.