Massiv kø til Royal Run-billetter
Flere titusinder sidder klar til at købe de netop frisatte Royal Run-billetter, og det har gjort køerne timelange.

Flere titusinder sidder klar til at købe de netop frisatte Royal Run-billetter, og det har gjort køerne timelange.

Kong Frederiks årlige fødselsdagsløb har netop denne onsdag formiddag åbnet for billetsalget.
Og interessen for at sikre sig en billet til næste års Royal Run er altså massiv.

I skrivende stund sidder godt 30.000 mennesker i den digitale kø til både løbene i København og Silkeborg.
Således anføres det altså, at man må sidde »mere end en time« i kø, hvis man vil sikre sig en af de billetter, der blev frigivet onsdag kl. 10.
Royal Run afholdes som altid 2. pinsedag, der næste gang falder den 17. maj 2027.
Til næste år er værtsbyerne, foruden København og Silkeborg, Haderslev, Thisted og Vordingborg, hvor der også i skrivende stund er timelang kø til billetterne.

Sidste år tog det også kun et par timer, før der var helt udsolgt til Royal Run 2026.
Det løb opstod der dog mystik undervejs, da kong Frederik og hans kongelige familie pludselig fik fjernet deres navne som løbere. Læs mere om det HER.